Spokój dla dziecka

Kiedy zachodzimy w ciążę, pragniemy, by przebiegała prawidłowo i bezpiecznie. Jednak nie wszystkie zdajemy sobie sprawę z tego, że niektóre badania i konsultacje należy wykonać na długo przed planowanym poczęciem dziecka. To zwiększa szansę na właściwy przebieg ciąży i daje możliwość przygotowania organizmu tak, by był on przyjaznym miejscem dla maleństwa przez kolejne 9 miesięcy.

Planując dziecko zastanawiamy się nad wieloma aspektami. Myślimy, jak damy mu na imię, czy wolelibyśmy chłopca czy dziewczynkę, rozważamy gdzie postawimy łóżeczko malucha oraz jaki kupimy dla niego wózek i nosidełko. Jednak zanim te wszystkie aspekty zaczną zaprzątać naszą głowę, powinniśmy pamiętać, aby przed ciążą przygotować nie tylko nasze otoczenie, ale przede wszystkim nasz organizm i gruntownie się przebadać.

Przyjazny organizm
Zanim na teście ciążowym zobaczymy upragnione dwie kreski zwiastujące, że jesteśmy w ciąży, w naszym organizmie musi zajść skomplikowany proces zapłodnienia. Jednak nawet, jeśli plemniki połączą się z komórką jajową i powstanie tak zwana zygota, to dopiero początek długiej drogi, którą musi ona przebyć zanim po 9 miesiącach będziemy mogli zobaczyć nasze dziecko. Dlatego, zanim jeszcze zajdziemy w ciążę powinnyśmy zrobić wszystko, aby ułatwić zarodkowi zagnieżdżenie się w organizmie kobiety.
Jedną z najczęstszych przyczyn poronień i niemożności zajścia w ciążę są zmiany patologiczne w macicy kobiety – zrosty, mięśniaki, polipy, torbiele, a także zmiany wywołane endometriozą. Jeszcze kilka lat temu była to poważna przeszkoda. Kobieta musiała poddać się szeregowi zabiegów i badań, które często i tak nie przynosiły jednoznacznych odpowiedzi. Jednak dziś, dzięki najnowszemu sprzętowi medycznemu istnieje możliwość, aby już podczas jednego badania zobaczyć, czy nasz stan zdrowia nie zagraża przyszłej ciąży. – Tak samo jak trudno jest przymocować półkę do krzywej lub uszkodzonej ściany, również zarodkowi „ciężko” zagnieździć się w nieprzyjaznym dla niego środowisku jamy macicy. Jednak dzięki badaniu histeroskopowemu możemy sprawdzić, jak wygląda wnętrze macicy kobiety i przygotować je na przyjęcie zarodka – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, ginekolog z poznańskiego szpitala Med Polonia. – Największą zaletą takiego badania jest nie tylko diagnostyka, ale również możliwość natychmiastowego leczenia i wykonania niezbędnych zabiegów. Już podczas badania możemy bowiem usunąć zrosty wewnątrzmaciczne, polipy, obejrzeć ściany kanału szyjki i macicy oraz pobrać wycinki i próbki do dalszej analizy – dodaje.

Zobaczyć wnętrze
Badanie histeroskopowe ma wiele zastosowań i daje bardzo dokładny obraz macicy. Polega ono bowiem na oglądaniu jej wnętrza w dużym powiększeniu przy pomocy specjalnego przyrządu optycznego (kamery telewizyjnej) nazywanego histeroskopem, który wprowadzany jest przez pochwę do szyjki, a następnie do jamy macicy. – Do niedawna zabieg ten musiał być wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Nie należał on również do najbardziej komfortowych, przez co wiązał się z dodatkowym stresem dla pacjentek – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, ginekolog z poznańskiego szpitala Med Polonia. – Jednak teraz badanie takie może być wykonane nawet podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Bez żadnego specjalnego wcześniejszego przygotowania czy znieczulenia. Nowoczesne histeroskopy to urządzenia o średnicy zaledwie 2-3 milimetrów, dlatego zabieg ten stał się zupełnie bezbolesny i kompletnie nieinwazyjny. Ze względu na swoją skuteczność i dokładność, badanie histeroskopowe już za kilka lat będzie równie popularne i powszechnie stosowane przez ginekologów, jak obecnie stało się badanie USG – dodaje. W krajach Europy Zachodniej badanie histeroskopowe już dziś jest regularnie wykonywane w przypadku większości pacjentek, zwłaszcza chcących zajść w ciążę. Wskazania do histeroskopii są bowiem bardzo szerokie i obejmują cały obszar szeroko pojętych nieprawidłowości podejrzewanych w obrębie jamy macicy. Dlatego zalecane jest ono nie tylko pacjentkom starającym się o dziecko, ale wszystkim kobietom, które mają problemy z nieregularnymi miesiączkami, obfitym krwawieniem, bólami lub chcą kompleksowo zbadać swoje zdrowie.
Dzięki regularnym wizytom u ginekologa zapobiegamy chorobom i monitorujemy wszelkie niepokojące zmiany zachodzące w układzie rozrodczym. Jednak, jeśli w pewnym momencie naszego życia planujemy zajść w ciążę, to powinnyśmy szczególnie się do tego przygotować i przedyskutować decyzję również z naszym lekarzem ginekologiem. Z pewnością doradzi on nam odpowiednie zestawy badań lub zabiegów. Pozwolą nam one nie tylko zwiększyć prawdopodobieństwo bezpiecznego poczęcia, ale również pomogą zachować prawidłowy przebieg całej ciąży. A w takim wypadku, drogie mamy, ze spokojem będziecie mogły już tylko planować wystrój pokoju przyszłego dziecka i przeglądać Wielką Księgę Imion.

4.3/5 - (263 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH