Prawdopodobieństwo ataku serca wzrasta w pierwszych trzech dniach roboczych po wprowadzeniu czasu letniego, co może być związane ze skróceniem czasu snu. Kiedy jesienią cofa się zegary o godzinę i w rezultacie ludzie mogą pospać o godzinę dłużej – ryzyko ataku serca maleje.
Wcześniejsza pora wstawania w pierwszym roboczym dniu tygodnia i wynikające stąd niewielkie skrócenie czasu snu możne hipotetycznie niekorzystnie oddziaływać na system sercowo- naczyniowy niektórych osób.
Oddziaływanie na system sercowo- naczyniowy jest mniej dotkliwe, kiedy zmiana czasu pozwala na wydłużenie snu – piszą szwedzcy naukowcy w liście do redakcji “New England Journal of Medicine”.
Wydaje się, że na ataki serca z powodu zmiany czasu narażone są bardziej kobiety niż mężczyźni. Z kolei to oni wydają się bardziej korzystać w poniedziałek po zmianie czasu na zimowy.
Oddziaływanie zmiany czasu jest silniejsze u ludzi, którzy nie ukończyli 65. roku życia. Emeryci są po prostu bardziej niezależni od oficjalnego trybu życia.
Wygląda na to, że unikanie nagłych zmian zegara biologicznego może przysłużyć się osobom wrażliwym. Tymczasem ponad 1,5 mld ludzi mieszka w krajach, które jesienią i na wiosnę przesuwają godziny.
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.