Żeń-szeń - korzeń

Żeń-szeń – korzeń, który leczy


Już 2000 lat przed Chrystusem znano właściwości lecznicze żeń-szenia. W chińskiej księdze medycznej z 206 roku n.e. opisano go jako panaceum, czyli wszechstronnie działający „lek na wszystko”.
Żeń-szeń to niepozorna bylina, której korzeń przypomina swoim kształtem ludzką postać. Najcenniejsza jej odmiana – żeń-szeń biały – występuje na Półwyspie Koreańskim i w Chinach. W medycynie wykorzystuje się wyciąg z korzenia rośliny. Im jest on starszy, tym więcej zawiera substancji czynnych.

Lek dobry na wszystko
Preparaty z żeń-szenia wykazują przede wszystkim działanie wzmacniające siły psychiczne i fizyczne organizmu. Naukowcy odnaleźli w korzeniu rośliny prawie 200 substancji czynnych. Najważniejsze z nich to ginsenozydy, których działanie polega na zwiększeniu zdolności hemoglobiny do przyłączania tlenu. W rezultacie czujemy przypływ energii i sił witalnych. Ginsenozydy mają także działanie pobudzające układ immunologiczny – poprawiają odporność na infekcje oraz przyspieszają proces rekonwalescencji.

Żeń-szeń korzystnie wpływa na pracę narządów wydzielania wewnętrznego, pobudza akcję serca, reguluje poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu, działa przeciwzakrzepowo. Poprawia także przemianę materii i wzmacnia system nerwowy. Warto także pamiętać, że korzeń tej rośliny jest bogatym źródłem minerałów, takich jak: wapń, miedź, magnez, żelazo, fosfor, cynk oraz witamin: A, B1, B2, C i E.

Dla kogo żeń-szeń, a dla kogo nie?
Specyfiki zawierające wyciąg z korzenia żeń-szenia polecane są osobom intensywnie uczącym się, pracującym, narażonym na fizyczne i umysłowe wyczerpanie.

Zażywanie tego typu preparatów daje bardzo dobre rezultaty również w przypadku osób starszych. Istotnie wpływa na zachowanie sprawności fizycznej i umysłowej, opóźnia proces starzenia się organizmu, pomaga łagodzić objawy menopauzy i andropauzy.

Osoby mające problemy z układem sercowo-naczyniowym przed użyciem preparatu z żeń-szenia powinny zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty, gdyż – w zależności od zastosowanej dawki i indywidualnych cech pacjenta – może on podwyższać lub obniżać ciśnienie krwi.

Ponadto trzeba pamiętać, że przeciwwskazaniem do stosowania wyciągu z żeń-szenia są schorzenia związane z krzepnięciem krwi. Warto też wiedzieć, że ma on właściwości obniżające poziom cukru, więc nie jest polecany osobom ze skłonnościami do hipoglikemii.

Preparaty z żeń-szenia nie powinny być podawane dzieciom i kobietom w ciąży.

4.9/5 - (156 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH