Naukowcy odkryli wpływ kwasów omega-3 na poprawę funkcjonowania układu immunologicznego, a tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia alergii skórnej bądź astmy.
Okazuje się, że pewne składniki pożywienia mogą zmniejszać ryzyko chorób alergicznych. Taką zależność zauważono w przypadku magnezu, cynku oraz przede wszystkim niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Dlatego specjaliści podkreślają, że do coraz większej plagi alergii przyczynia się nie tylko „sterylność” warunków życia, lecz także wadliwy sposób żywienia, czyli niedobory niektórych składników mineralnych. Chodzi tu przede wszystkim o zbyt małe spożycie ryb i co za tym idzie kwasów EPA (eikozapentaenowy) i DHA (dokozaheksaenowy).
Atopowe zapalenie skóry (AZS)
U małych dzieci reakcja skórna na spożywane pokarmy przejawia się czerwonymi, nadmiernie wysuszonymi miejscami na skórze. W łagodzeniu tych objawów bardzo pomocne są kosmetyki, m.in. zawierające kwasy omega-3. Wchodzą one w skład ceramidów, odbudowują barierę skórną i znacznie zmniejszają objawy choroby.
Pomocna może być również suplementacja preparatami zawierającymi te kwasy. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu, czy dany produkt jest odpowiednio przebadany i czy można go stosować u małych dzieci.
Coraz więcej wskazuje, że przyjmowanie probiotyków i kwasów omega-3 w czasie ciąży wpływa na prawidłowe kształtowanie elementów układu immunologicznego. Mimo iż wielu naukowców podkreśla konieczność dalszych badań w tym zakresie, wskazywane jest przede wszystkim bezpieczeństwo takiej terapii, możliwość zmniejszenia ryzyka zachorowania na AZS, a także inne korzyści zarówno dla matki, jak i dziecka (zmniejszenie ryzyka depresji poporodowej, nadciśnienia indukowanego ciążą, rozwój funkcji poznawczych i ostrości wzroku u dzieci).
Kwasy omega-3 w astmie
W przypadku AZS możemy obserwować zmniejszenie objawów wraz z wiekiem dziecka. Niestety bardzo często AZS w okresie niemowlęcym predysponuje do rozwoju astmy. W tym przypadku, oprócz wdrożenia leczenia farmakologicznego, również korzystna okazuje się modyfikacja żywienia i zwiększenie spożycia ryb bogatych w kwasy omega-3. Badacze podkreślają szczególny wpływ tych związków na zmniejszenie procesów zapalnych poprzez redukcje poziomów: LTC4-LTE4, PGD2, IL-1beta i TNF-alfa.
Podobnie jak w przypadku alergicznych chorób skórnych, również w astmie kliniczne efekty zastosowania kwasów omega-3 wymagają kolejnych badań.
Konieczna zmiana nawyków żywieniowych
Od lat podkreśla się, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia dzieci w ciągu co najmniej 6 pierwszych miesięcy. Mleko kobiece oprócz wielu immunoglobulin zawiera kwasy omega-3. Niestety z badań wynika, że mleko Polek zawiera tych związków za mało w stosunku do ilości rekomendowanych przez WHO. Dlatego konieczna jest modyfikacja diety bądź długookresowa suplementacja w kwasy omega-3. Stanowi to element profilaktyki pierwotnej, który może zmniejszyć ryzyko chorób alergicznych. Naukowcy podkreślają, że w przypadku zaistnienia ich objawów dodatek kwasów omega-3 do diety kobiety karmiącej piersią pomoże wyeliminować objawy AZS.
Taki długofalowy system dietetyczny należy wdrożyć u dzieci, które nie są już karmione piersią. Alternatywą w przypadku nietolerancji ryb bądź niechęci dziecka do takich produktów jest rozsądna suplementacja. Należy pamiętać, że w przypadku diety musi dojść do zmiany nawyków żywieniowych, kwasy omega-3 muszą być stałym elementem w jadłospisie.
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.