Muzyka Mozarta poprawia skuteczność kolonoskopii?

Słuchanie muzyki Mozarta podczas kolonoskopii może zwiększać skuteczność lekarzy w wykrywaniu zmian przedrakowych w jelicie grubym ‒ sugerują badania naukowców z USA. Zaprezentowano je w Waszyngtonie podczas 76. spotkania American College of Gastroenterology.

Przekonanie o tym, że słuchanie muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta poprawia inteligencję (tzw. efekt Mozarta) zrodziło się po publikacji na łamach tygodnika „Nature” w 1993 roku. Kalifornijscy naukowcy dowodzili w niej, że pod wpływem muzyki słynnego kompozytora wyraźnie poprawiają się zdolności poznawcze uczniów. Chodziło zwłaszcza o krótkotrwałą poprawę orientacji czasowo-przestrzennej.

Korzystnego wpływu muzyki Mozarta na inteligencję próbowano dowieść w wielu następnych badaniach, ale wyniki najnowszej analizy (opublikowanej w maju 2011 roku w piśmie „Intelligence”) nie potwierdziły tej teorii.
Naukowcy z University of Texas w Houston sprawdzali „efekt Mozarta” na lekarzach wykonujących kolonoskopię, tj. badanie jelita grubego przy pomocy wziernika zakończonego kamerą. Jest to metoda wykorzystywana w diagnostyce chorób jelita grubego. Pozwala wykryć (i od razu usunąć) zmiany nowotworowe o charakterze łagodnym ‒ tzw. polipy gruczolakowate, które z czasem mogą przekształcić się w raka.

W doświadczeniu wzięło udział dwóch lekarzy wykonujących kolonoskopię, z których każdy przeprowadził wcześniej co najmniej 1000 takich badań. Obydwaj wykonywali kolonoskopię z muzyką Mozarta w tle oraz bez niej. Odsetek pacjentów, u których wykryli polipy porównywano następnie ze średnimi wynikami, jakie uzyskali w ostatnim roku.

„Jeden i drugi lekarz wykrywali polipy u znacznie większej liczby pacjentów, gdy słuchali Mozarta” ‒ komentuje prowadząca badania dr Katherine Noelle O’Shea.

Badaczka przypomina, że wyższy odsetek pacjentów, u których wykryje się polipa, jest związany z większą redukcją zachorowań na raka jelita grubego. Jest to ważny wskaźnik jakości kolonoskopii. Z pracy opublikowanej w maju na łamach pisma „New England Journal of Medicine” wynika, że jeśli odsetek ten wynosi dla danego lekarza mniej niż 20 proc., to ryzyko raka jelita grubego w kolejnych pięciu latach znacznie wzrasta.

(Źródło: rynek zdrowia.pl)

4.5/5 - (255 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH