Operacje: żylaki

Operacje: żylaki


Operacja żylaków nagrana przez Polsat odbyła się w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Młodego mężczyznę zgodził się operować jeden z najwybitniejszych polskich chirurgów – prof. Wojciech Noszczyk.

Sala operacyjna – niedostępny świat lekarzy – wielu z nas fascynuje. Chcielibyśmy wiedzieć, na czym polegają zabiegi chirurgiczne i jak się je przeprowadza. Od tego wydania, dzięki uprzejmości telewizji Polsat, uchylimy rąbka tajemnicy – będziemy publikować opisy operacji i zdjęcia z sali operacyjnej. Wszystkich, którzy chcieliby obejrzeć opisany przez nas zabieg, odsyłamy do programu Polsat Zdrowie i Uroda.

Operacja żylaków nagrana przez Polsat odbyła się w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Młodego mężczyznę zgodził się operować jeden z najwybitniejszych polskich chirurgów – prof. Wojciech Noszczyk.

U pacjenta najpierw zaznaczono miejsca, z których powinny zostać usunięte żylaki. Chory musiał stać, aby wypełniły się one krwią – wtedy łatwiej zaznaczyć je flamastrem. Po znieczuleniu zewnątrzoponowym (nazywanym przez pacjentów „znieczuleniem do kręgosłupa”) przystąpiono do operacji.

Na czym polega operacja?
W okolicy kostki odszukuje się początkowy odcinek żyły odpiszczelowej (to jedna z głównych żył odprowadzających krew z nóg) i do jej wnętrza wprowadza się sondę. Następnie w pachwinie odsłania się końcowy odcinek tej samej żyły i podwiązuje w miejscu, w którym uchodzi ona do żyły udowej.

Sondę przeprowadza się od nacięcia do nacięcia i po przecięciu obu końców żyły i przywiązaniu do niej sondy, usuwa się całą żyłę. Później przez małe, kilkumilimetrowe nacięcia wycina się kolejno pętle żylaków. Nie zawsze jest konieczne usuwanie całej żyły. Jeśli jej zastawki w okolicy kolana są prawidłowe i nie przepuszczają krwi, chirurg usuwa tylko odcinek udowy wraz z nieszczelnymi, czyli niewydolnymi zastawkami.

Czas i efekt operacji
Jest to zabieg czasochłonny, ze względu na wymaganą precyzję. Liczba cięć zależy przede wszystkim od rozległości (wielkości) żylaków i ich umiejscowienia na nodze oraz przebiegu operacji. Operacja żylaków nie należy do najbardziej skomplikowanych ani groźnych dla życia. Przez pewien czas po zabiegu noga może pobolewać, a sińce, czyli krwiaki, wchłaniają w ciągu kilku tygodni. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Już po kilku dniach od operacji pacjent będzie mógł wrócić do domu.

Po operacji odpływ krwi poprawia się, gdyż zostaje zlikwidowane jej zaleganie i nadciśnienie w żyłach powierzchownych. Oczywiście nie oznacza to, że żylaki nie mogą powrócić, należy zawsze pamiętać o profilaktyce także po operacji.


#Warto wiedzieć… Dlaczego krew płynie z nóg do góry?

  • Z powodu różnicy ciśnienia w krwi żylnej – w prawym przedsionku serca ciśnienie wynosi od 0-5 mm HG, w okolicach kostek zaś około 15 mm HG, zgodnie z prawami fizyki krew płynie więc z miejsca, w którym ciśnienie jest większe do miejsca, w którym jest mniejsze.
  • Krew, by dostać się z nóg do serca, musi przepłynąć przez brzuch i klatkę piersiową, w czasie oddychania przepona oddzielająca jamę brzuszną od klatki piersiowej unosi się i opada, co sprzyja zasysaniu krwi do serca.
  • Zastawki żylne są jak bramki w supermarkecie, dzięki nim krew może w nodze płynąć tylko w jedną stronę.
4.7/5 - (214 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH