Przyjemność z seksu - jak o nią zadbać?

Przyjemność z seksu – jak o nią właściwie zadbać?

Seks jest istotnym aspektem każdego udanego związku. Pozwala on pielęgnować bliskość pomiędzy partnerami i umożliwia okazywanie sobie czułości.  Niemniej pary z długoletnim stażem często borykają się z problemami, które wynikają ze złego samopoczucia, zmęczenia czy innych kłopotów, o których boją lub wstydzą się rozmawiać. To sprawia, że satysfakcja z życia seksualnego spada. Jak właściwie zadbać o przyjemność seksu, by poprawić relacje ze swoim partnerem?

Przyjemność z seksu – posłuchaj drugiej osoby

Aby zadbać o jakość życia seksualnego w związku musimy mieć na uwadze pragnienia drugiej strony. Nie możemy przy tym zapominać o sobie. Własna przyjemność z seksu jest bardzo ważna – inaczej nie będziemy mogły jej zapewnić ukochanej osobie. Jak zatem zadbać o własną satysfakcję ze współżycia?

Dbanie o własną przyjemność z seksu to jest dbanie o swoje zdrowie, kobiecość, poczucie atrakcyjności, pewność siebie, własny wygląd, ale przede wszystkim o to, abyśmy się w seksie czuły dobrze. To jest dbanie o to, żeby seks przynosił nam przyjemność, i żeby kobiecość była źródłem naszej pewności siebie – powiedziała Maria Rotkiel, psycholog i trenerka par.

Zdrowie intymne a przyjemność z seksu

Zdowie intymne ma bardzo duży wpływ na udane życie seksualne. Każda, nawet najmniejsza dolegliwość, może skutecznie odebrać nam przyjemność ze współżycia. Co więcej, w dłuższej perspektywie sprawi, że będziemy unikać zbliżeń z partnerem.

Wśród najważniejszych problemów, które utrudniają czerpanie przyjemności z seksu jest problem suchości pochwy. Dolegliwość ta sprawia, że kobieta odczuwa ból i dyskomfort, przez co zaczyna unikać seksu. Seks nie przynosi przyjemności, przez co unika sytuacji, które mogą prowokować zbliżenie. To może odbić się na partnerze, który może odczytać takie zachowanie jako odrzucenie.

Chcąc zadbać o własną przyjemność z seksu, powinnyśmy w pierwszej kolejności zatroszczyć się o swoje zdrowie intymne. Wniosek ten potwierdza badanie, w którym 84% kobiet uznało, że nieleczona suchość pochwy może prowadzić do obniżenia jakości życia seksualnego.

Zadbaj o kondycję fizyczną

Nie ma wątpliwości, że dobra kondycja fizyczna pomaga w osiąganiu satysfakcji seksualnej. Co istotne, nie tylko wtedy, gdy pokusimy się o nieco bardziej wymagającą pozycję. Sport sprawia, że w naszym organizmie produkowana jest dopamina, czyli hormon motywacji oraz serotonina, która poprawia humor i dodaje energii.

Nie możemy także zapominać o uwalnianych po skończonym wysiłku endorfinach, czyli tzw. hormonach szczęścia, które pomagają redukować stres. Złe samopoczucie, nerwowa atmosfera w pracy, zmęczenie – to wszystko sprawia, że na seks często po prostu nie mamy ochoty. Regularna aktywność fizyczna pomoże wyzbyć się negatywnych emocji, a tym samym zwiększy nasze pożądanie seksualne.

Zadbaj o atrakcyjny wygląd

Atrakcyjny wygląd jest elementem naszej pewności siebie, dzięki której jesteśmy gotowe wychodzić z inicjatywą, mamy chęć adorować partnera i czujemy się swobodnie nago. Co więcej, niezadowolenie ze swojego wyglądu jest w przypadku wielu kobiet początkiem tzw. błędnego koła nastroju.

Poznałam wiele wspaniałych kobiet, które potrafiły opiekować się najbliższymi, z oddaniem dbały o rodzinę, pracowały zawodowo i odnosiły sukcesy spełniając się na wielu płaszczyznach, a mimo to nie czuły się szczęśliwe. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – wpadły w negatywne błędne koło nastroju, a ich złe samopoczucie psychiczne wynikało z braku pewności siebie. Mechanizm negatywnego błędnego koła nastroju, którego podstawą jest zaniżona samoocena sprawił, że przestały czuć satysfakcję i szczęście. Aby przerwać negatywne błędne koło musiały nauczyć się dbania o własną samoocenę – powiedziała Maria Rotkiel, psycholog i trenerka par.

Pozytywna samoocena to bardzo ważny element w dążeniu do szczęścia, także w życiu seksualnym. Pamiętajmy zatem, że troszcząc się o swój wygląd, a właściwie samozadowolenie ze swojego wyglądu, dbamy jednocześnie o samoakceptację potrzebną niemal w każdej sferze naszego funkcjonowania.

Zadbaj o własną przyjemność z seksu

W współżyciu i sprawach łóżkowych bardzo istotna jest rozmowa. Jakość życia seksualnego jest bowiem uwarunkowana od poziomu zaspokojenia naszych potrzeb, które są bardzo różne. Dla jednych najważniejszym elementem współżycia jest orgazm, dla innych bliskość i czułość, którą partnerzy mogą sobie okazać poprzez zbliżenie. Informacje na temat tych potrzeb często potrafimy przekazać sobie niewerbalnie, poprzez gesty czy dotyk. Jeżeli w naszym związku to się jednak nie sprawdza, to niezbędna jest szczera rozmowa.

Przyjemność z seksu jest uzależniona od wielu czynników. Wymienione wskazówki to nie jedyne, które mogą pomóc podnieść satysfakcję z życia seksualnego. Jeśli uważasz, że twój seks z partnerem nie przynosi ci wystarczającej przyjemności, to warto zacząć od tych elementów.


Źródło: informacja prasowa / feminum.pl

4.8/5 - (6 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH