Rak prostaty coraz częstszą przyczyną zgonów mężczyzn

Rak prostaty jest drugą, najczęstszą przyczyną śmierci wśród mężczyzn w Polsce. Wczesna diagnostyka, regularne badania i uważne obserwowanie swego organizmu pozwalają na wczesne wykrycie i zwiększają szansę na wyleczenie. Jakie badania profilaktyczne wykonać i w jakim wieku?

Prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty wzrasta po 50. roku życia> U mężczyzn w grupie wysokiego ryzyka już 5 lat wcześniej. Szacuje się, że pomiędzy 60. a 70. rokiem życia choroba dotyczy aż około połowy mężczyzn w Polsce.
Tendencja zachorowań na raka prostaty stale rośnie. Najnowsze zalecenia mówią o tym, by już po ukończeniu 40 roku życia panowie odwiedzili urologa i omówili z nim temat profilaktyki gruczołu krokowego.

Joanna Borczak, Dyrektor Marketingu Affidea:

Z naszych doświadczeń wynika, że mężczyźni nie mają nawyku dbania o swoje zdrowie i z reguły to kobiety wysyłają swoich partnerów, ojców czy synów do lekarza, dlatego warto uświadamiać mężczyznom, że regularne badania są w procesie wczesnego wykrywania raka niezwykle ważne, a często po prostu ratują życie.

Zacznij od wizyty u urologa
Na początek, warto udać do urologa. Wykonuje on nieinwazyjne, bezbolesne badanie DRE, które umożliwia ocenę wielkości gruczołu krokowego oraz ewentualne wykrycie zmian. Mężczyźni powinni je wykonywać raz w roku. Kolejnym krokiem w przypadku podejrzenia raka prostaty jest pomiar stężenia antygenu PSA we krwi. Badanie odbywa się poprzez standardowe pobranie krwi. Powinno być wykonane nie wcześniej niż 48 godzin po badaniu per rectum.

Badanie mpMRI

Jedną z coraz powszechniej dostępnych w codziennej diagnostyce klinicznej metod jest również badanie mpMRI. To bezbolesne, bezpieczne, wieloparametryczne badanie rezonansem magnetycznym. W badaniu tym, możliwe jest wykrycie ewentualnej zmiany o średnim i wysokim stopniu zaawansowania.

dr hab. n. med. Piotr Sosnowski, Dyrektor Medyczny ds. diagnostyki obrazowej Affidea:

Już w chwili obecnej badanie wieloparametryczne MR wykonywane jest powszechnie w niektórych krajach takich jak Norwegia, Niemcy czy Anglia jako wyjściowe, przed wykonaniem koniecznej do postawienia ostatecznego rozpoznania biopsji. Wpływa to na ograniczenie liczby biopsji, a nade wszystko na ich bardziej precyzyjne wykonywanie. Badanie mpMRI zwiększa też możliwości różnicowania przypadków raka istotnego klinicznie od zmian o małym stopniu złośliwości. W tej chwili wydaje się bardzo prawdopodobne, że mpMRI prostaty będzie spełniało rolę skriningową u mężczyzn, podobnie jak to ma miejsce w przypadku badań obrazowych piersi u kobiet.

Rak prostaty rozwija się powoli. Guzek gruczołu krokowego może być wyczuwalny dopiero po dziesięciu latach od pojawienia się niepokojących objawów. Problemy z częstym oddawaniem moczu, naglącym parciem czy też całkowitym zatrzymaniem moczu mogą świadczyć o zaniedbaniu oraz o kolejnym już stadium raka. Dlatego nie warto czekać i odkładać wizyty u specjalisty na ostatnią chwilę, tylko jak najszybciej wziąć zdrowie w swoje ręce.

Źródło: materiał pracowy Communications Assistant
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH