Męczennica roku

Męczennica cielista (Passiflora incarnata) została uznana przez specjalistów za Ziele Roku. Tradycyjnie już ten zaszczytny tytuł zostanie oficjalnie ogłoszony 15 sierpnia, podczas obchodów Święta Matki Bożej Zielnej i Dnia Zielarza w wielkopolskiej Klęce. Roślinę leczniczą roku od trzynastu lat wybierają firmy należące do jednego z niemieckich holdingów, który prowadzi działalność m.in. w Klęce. O wyborze decyduje zawsze stopień zainteresowania daną rośliną ośrodków badawczych w Polsce i na świecie oraz poziom nadziei na jej skuteczność w leczeniu chorób.

Męczennica rośnie w lasach tropikalnych obu Ameryk. Odkryli ją zakonnicy hiszpańscy, którzy uznali tę roślinę za znak dany od Boga, nakazujący im nawracanie Indian. Kwiaty męczennicy skojarzyły się Hiszpanom z symbolami męki Chrystusa.

Tegoroczne Ziele Roku jest krzewem pnącym, przypominającym winorośl. Jego łodyga osiąga długość do 10 m. Posiada piękne, trójklapowe liście, z kącików których wyrastają wąsy czepne. Dzięki nim cała roślina może się wspinać i opierać na innych drzewach oraz krzewach. Jej owocem jest jadalna jagoda wielkości kurzego jaja.

Surowcem zielarskim są fragmenty łodyg, liści, wąsów, kwiatów i owoców męczennicy. Kompleks związków tej rośliny działa na ośrodki podkorowe mózgu, zmniejszając ich wrażliwość. Można ją stosować w stanach niepokoju nerwowego.

Męczennicę umieszcza się – obok korzenia kozłka, liścia melisy i szyszek chmielu – w grupie najważniejszych roślin ułatwiających zasypianie. Pomaga też w leczeniu histerii u dzieci oraz przy dolegliwościach okresu przekwitania.

4.9/5 - (335 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH