Ostropest_2_Fot._S._Ignaczak.

Lecznicze właściwości ostropestu plamistego

Chcesz wzmocnić swój organizm naturalnymi sposobami? Sprawdź, jak możesz to zrobić z wykorzystaniem oleju z ostropestu plamistego. Poznaj ciekawe informacje na temat tego produktu i rośliny, z której jest wytwarzany.

Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych, pochodząca z obszaru śródziemnomorskiego. Roślina mimo, że nie jest powszechnie znana, to z powodzeniem uprawiana jest w naszym kraju. Wyglądem przypomina oset, ale ma piękne (choć kolczaste) biało-zielone liście. Kwitnie na kolor fioletowy w okresie od lipca do sierpnia. Ostropest jest rośliną miododajną i może być też traktowany jako roślina ozdobna. Przede wszystkim jest jednak rośliną leczniczą.

Cenne owoce ostropestu

Najcenniejszą częścią ostropestu plamistego są jego owoce, zwane często skrótowo nasionami. W ich okrywie znajduje się podstawowy składnik leczniczy – sylimaryna. Nasiona mogą stanowić suplement diety. Można je nabyć w całości, w formie zmielonej lub jako tabletki. Są także składnikiem niektórych mieszanek leczniczych. Zmielony ostropest można dodawać do jogurtów, zup, sosów oraz sałatek.

Olej z ostropestu

Ponadto, z owoców produkuje się olej przeznaczony do spożycia na zimno. Za sprawą jego charakterystycznego, orzechowego smaku, jest doskonałym dodatkiem do sałatek warzywnych. Nie ma przeciwwskazań, ani ograniczeń do jego profilaktycznego spożywania (po 1 łyżeczce oleju 2 – 3 razy dziennie). Produkt nadaje się również do stosowania zewnętrznego – smarowana nim skóra jest rozjaśniona i zregenerowana.

Właściwości lecznicze ostropestu

Ostropest jest wykorzystywany głównie jako naturalny środek wspomagający pracę wątroby i woreczka żółciowego. Po roślinę powinny sięgać nie tylko osoby uskarżające się na bóle wątroby, lecz także cierpiące z powodu kolki oraz wzdęć. Ostropest pomaga usunąć toksyny z organizmu, chroni również przed miażdżycą.

Tomasz Andrzejewski z firmy zielarskiej HerbaNordPol-Gdańsk:

Unikalne właściwości ostropestu wynikają przede wszystkim z zawartości w nich sylimaryny, która działa regenerująco na komórki wątroby. Zmielone owoce zawierają też dużo błonnika i żelaza. Olej wytłoczony z owoców w 50 proc. składa się z kwasu linolowego. Należy on do niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli takich, których organizm ludzki nie syntetyzuje, a który jest dla naszego zdrowia konieczny. Zimno tłoczony olej poza sylimaryną zawiera także tokoferole, czyli witaminę E, zwaną witaminą młodości.

Olej tłoczony na zimno

Tłoczenie na zimno, w porównaniu z innymi metodami wydobywania oleju, obniża wydajność produkcji, ale pozwala zachować najcenniejsze właściwości rośliny, tj. wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin.


informacja prasowa: Adventure Media s. c. Agencja Public Relations
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH