Lipa to nie lipa

Kwiatostan lipy jest znanym i cenionym od wieków lekiem. Podawany jest z reguły w przypadkach przeziębień i grypy jako lek obniżający gorączkę.

Za tę aktywność odpowiedzialne są występujące w kwiatostanie lipy flawonoidy. Inne zawarte w tym surowcu substancje również wykazują właściwości pożądane w leczeniu tego rodzaju infekcji. Do takich związków należą śluzy, które działają osłaniająco na błony śluzowe dróg oddechowych oraz olejek eteryczny o działaniu dezynfekującym.

Obecne w lipie garbniki działają ściągająco na błony śluzowe, przez co utrudniają patogenom wnikanie w głąb organizmu. Podobny efekt zapewnia zawarta w surowcu rutyna, która zwiększa szczelność naczyń włosowatych.

W przypadku leczenia przeziębień lipa podawana jest w postaci naparów. Bardzo często łączy się ją w mieszankach ziołowych z kwiatostanem bzu czy kwiatem nagietka. Nasze babcie chętnie stosowały lipę jako dodatek do soku lub herbatki malinowej.

Napary z kwiatów lipy mają potwierdzone działanie uspokajające. Właściwości te doceniane są szczególnie przez zielarzy Ameryki Łacińskiej, którzy stosują ten surowiec przede wszystkim jako lek uspokajający.

Należy jednak pamiętać, że wykorzystują do tego celu rodzimy dla nich gatunek drzewa, a więc surowiec o trochę innym składzie chemicznym niż nasz. Mimo to zbierane u nas kwiatostany lipy można z powodzeniem podawać w przypadkach nadpobudliwości i napięcia nerwowego, zwłaszcza u dzieci i osób starszych.

Inną, mniej znaczącą w praktyce właściwością naparów z lipy jest ich działanie moczopędne. Związane jest ono z obecnością terpenów w olejku eterycznym lipy. Drażniąc kanaliki nerkowe, zwiększają one wydzielanie moczu.

Lipa ma również niewielkie działanie żółciopędne, które powiązane jest bezpośrednio z właściwościami spazmolitycznymi związków zawartych w tym surowcu. Powodują one rozkurcz mięśni gładkich przewodu pokarmowego, w tym dróg żółciowych, co ułatwia przepływ żółci do dwunastnicy.

Napary z kwiatów lipy zwiększają również wydzielanie soku żołądkowego, dlatego surowiec ten ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów. Należy jednak pamiętać, że są to stosunkowo słabe właściwości.

Napary z kwiatów lipy można również stosować jako dodatek do kąpieli, zwłaszcza w połączeniu z lawendą. Takie zabiegi działają uspokajająco i rozkurczowo. Skóra się po nich regeneruje i staje się bardziej elastyczna.

Kwiatostan lipy stosowany jest najczęściej w postaci naparów podawanych jako pojedynczy lek lub rzadziej jako składnik mieszanek ziołowych. Napar z lipy sporządza się z półtorej łyżki kwiatów i dwóch szklanek wrzącej wody.

Takie herbatki mają bardzo przyjemny aromat kojarzący się z latem. Tym bardziej warto po nie sięgać zimą, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na przeziębienia i inne infekcje.

Pełny tekst artykułu o leczniczych zaletach lipy znajdą Państwo w listopadowym numerze “Managera Apteki”

Jak zaprenumerować “Managera Apteki”

4.6/5 - (111 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH