W ostatnim czasie obserwuje się trend, w którym odchodzi się od typowych form wypoczynku podczas urlopów. Leżenie plackiem na plaży zastępują medytacja i ćwiczenia. Zaś niezdrowe nawyki jedzeniowe, ustępują zróżnicowanej diecie, bogatej w warzywa i owoce. Dla wielu Polaków wypoczynek w tłumie plażowiczów staje się dodatkowym obciążeniem, i zamiast wracać wypoczętym do pracy i codziennych obowiązków, są zmęczeni i brak im chęci do działania.
Jak wypoczywać efektywnie?
Prawdopodobnie spotkaliście się kiedyś z uczuciem, gdy po dwóch tygodniach długo wyczekiwanego urlopu wracacie do pracy i czujecie, że w ogóle nie odpoczęliście. Owszem, mieliście chwilę relaksu, ale w głębi odnosicie wrażenie, że wypoczynek nie był wystarczająco efektywny. I nie ma tu znaczenia długość odpoczynku, bo zarówno tydzień, dwa czy miesiąc może nie wystarczyć, gdy robimy to źle.
Popatrzmy na przykład firmowych wyjazdów integracyjnych. Zazwyczaj dobrze się bawimy, nie rzadko z pomocą napojów wyskokowych. Wszyscy są zadowoleni i zintegrowani, ale skutkiem tego jest zmęczenie i poczucie zgubionych dni.
– Coraz więcej osób dostrzega, że prawdziwy wypoczynek wydarza się wtedy, kiedy pozwolimy sobie na głęboki relaks, nie tylko fizyczny, ale i duchowy . To jest zupełne przeciwieństwo wyjazdów integracyjnych, na których alkohol leje się strumieniami, a człowiek wraca do domu zmęczony. Z moich wakacji wracam z dużą dawką energii, której potrzebuję do prowadzenia firmy. – mówi Ewa Lewandowska, psycholog biznesu i businesswomen, która sama chętnie odwiedza tego typu „duchowe SPA” .
Zdaniem Ewy Lewandowskiej, nowy trend wypoczynku polegający na świadomym korzystaniu z wyciszających form relaksu, które mają na celu wzbogacić i poprawić jakość swojego funkcjonowania, zarówno na poziomie kariery zawodowej, jak i w życiu osobistym.
Medytacja i dobra dieta receptą na efektywny wypoczynek
Receptą na efektywny wypoczynek jest wyciszenie i odcięcie się od świata, w którym żyjemy na co dzień. Rano ćwiczenia oddechowe i fizyczne. Obowiązkowa medytacja. W ciągu dnia zajęcia aktywizujące i wyciszające. Popularne są spacery, joga, masaż, nauka zdrowego gotowania, oraz bardziej orientalne sposoby jak moksa, bańki chińskie czy akupunktura. Warto pamiętać o odpowiedniej diecie – najlepiej takiej, która unika mięsa. Wieczorem kolejna porcja medytacji oraz sen – zalecany już od godziny dwudziestej pierwszej.
– Żeby odnieść jak najlepsze efekty najlepiej jest odciąć się od świata wyłączając telefon i internet. Dobra książka nie zaszkodzi, chociaż często po kilku dniach człowiek tak przyzwyczaja się do ciszy i spokoju, że książka może okazać się niepotrzebna – opowiada Marcus Bongart, polski mistrz Qigong, jeden z niewielu pochodzących spoza Azji mistrzów klasztoru Szaolin, pionier medycznego Qigong w Europie.
Mistrz Marcus mieszka na stałe w Szwecji i prowadzi niedaleko Malmo ośrodek Yangtorp założony z myślą o wszystkich, którzy szukają głębszej formy wypoczynku i duchowej
równowagi. Ośrodek łączy medytację i relaks z leczeniem za pomocą medycyny chińskiej.
– Zabiegany biznesmen wyjeżdża od nas zdrowszy, ale najważniejsze jest to, że może na chwilę
zatrzymać się i wsłuchać w siebie. Czego tak naprawdę chcę? Kim tak naprawdę jestem? Czy moje wybory prowadzą mnie w dobrym kierunku? Taka chwila głębokiej refleksji i relaksu zostaje na dłużej i po powrocie pomaga podejmować codzienne decyzje – mówi Bongart.
Efektywny wypoczynek przed pracą
Miejsca wypełnione ciszą, gdzie medytacja i zabiegi relaksujące mają najlepsze warunki do działania, to oazy spokoju, które przyciągają ludzi biznesu. Wielu z nich, tak jak Michał Kiciński, producent trylogii słynnych gier o Wiedźminie, przyznaje w wywiadach, że spokój umysłu odzyskał w Indiach. Na świecie bardzo popularne są podobne miejsca w Indiach, Bhutanie, Birmie, Nepalu czy Bali. Wszystkie te miejsca słyną z tego, że starają się stworzyć swoim gościom jak najlepsze warunki do uzyskania głębokiego relaksu i poprawy zdrowia.
Istnieją wyspecjalizowane ośrodki, zazwyczaj położone z dala od miast, otoczone zielenią, z
prostym, ale komfortowym wyposażeniem, zdrową kuchnią, oraz sztabem profesjonalistów zajmujących się leczeniem ciała i umysłu. Jednak żeby osiągnąć stan efektywnego wypoczynku, nie trzeba od razu lecieć do Indii. Podobne ośrodki możemy znaleźć także w Europie.
Agnieszka Szwejkowska, certyfikowany coach ICF- PCC przyznaje, że wielu biznesmenów na całym świecie uprawia medytację i przywiązuje ogromną wagę o rozwój ciała i ducha. Łączy ich holistyczne podejście do człowieka, czyli to, co oferuje filozofia i medycyna Wschodu.
– Im bardziej podejście człowieka do siebie samego jest holistyczne, czyli myśli się o nim pod
względem fizjologii i psychologii, tym lepiej, bo ciało i umysł są połączone ze sobą i jedno wpływa na drugie – mówi Agnieszka Szwejkowska.
Zdaniem Szwejkowskiej, często niepotrzebnie zajmujemy się osobno swoim ciałem i osobno duszą, czyli idziemy do lekarza lub szukamy pomocy psychologicznej, kiedy mamy poważne problemy.
– Lecząc ciężkie choroby i zaburzenia, mamy dłuższą drogę do przejścia i więcej do zrobienia, niż gdybyśmy działali profilaktyczne. Łatwiej jest i warto dbać o ciało i psychikę, kiedy jesteśmy jeszcze zdrowi – dodaje.
Źródło: informacja prasowa