Niezbędnik małego podróżnika


Do wakacyjnego wyjazdu z dzieckiem warto się dobrze przygotować, zwłaszcza jeśli chcemy spędzić urlop z dala od miejsc, gdzie są apteki lub przychodnie lekarskie.

Przed wyjazdem koniecznie powinniśmy skonsultować się z pediatrą, żeby sprawdzić ogólny stan zdrowia dziecka. Jeśli dziecko choruje na chorobę przewlekłą, trzeba zabrać jego lekarstwa i mieć ich wystarczającą ilość.

Do walizki wrzuć
W samochodowej apteczce nie zmieścimy wszystkiego, co konieczne na wyjazd z dzieckiem. Warto przed wyjazdem przygotować niezbędnik dla dziecka oraz zestaw kosmetyków koniecznych do jego pielęgnacji latem. Zapakujmy więc: maść na stłuczenia oraz na poparzenia zarówno słoneczne, jak i gorącymi płynami. Potrzebne mogą być również leki: przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, najlepiej w syropie, wapno, przeciwbiegunkowe oraz łagodny lek odkażający przewód pokarmowy, środki na ukąszenia i wysypki oraz takie, które chronią przed owadami, kleszczami, komarami. Musimy również zabrać środki oczyszczające rany, wodę utlenioną, bandaż, plastry na rany, pęcherze czy otarcia, gaziki i kompresy jałowe.

Wyruszamy w drogę
Jeżeli wybieramy się w długą podróż samochodem, najlepiej wyjechać rankiem, zanim rozpocznie się upał. Przed podróżą posiłek powinien być lekkostrawny. Warto też zabezpieczyć dziecko przed chorobą lokomocyjną, pół godziny przed wyjazdem podając lek. Zabierzmy ze sobą chusteczki nawilżone i higieniczne, aby łatwiej nam było zachować czystość.

Wiejskiej ciszy czar
Już na letnisku najczęstszym problemem dzieci są kłopoty żołądkowe, zaparcia i biegunki. Naukowcy nie są pewni, co jest przyczyną biegunek w podróży: zmiana diety, wody, kontakt z nieznanymi nam bakteriami. Zażywanie probiotyków zapobiega w 90% tym dolegliwościom, ponadto ma korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu i odbudowuje florę bakteryjną żołądka, a przede wszystkim skraca czas biegunek i wymiotów.

Plaża, morze, słońce gorące
Aby plażowanie dla dziecka było przyjemne, warto pamiętać o kilku zasadach. Dzieci powinny używać kremu z filtrami o wysokich numerach, od 25 do 35, opalanie powinniśmy zaczynać od 10 minut. Maluchy należy smarować grubą warstwą kremu po każdej kąpieli, a w słoneczny dzień co godzinę. Po wyjściu z wody trzeba szybko zmienić mokry strój kąpielowy na suchy. Mokre slipki działają jak zimny okład, co może grozić zapaleniem pęcherza. Pamiętajmy o nakryciu główki. Dziecko nie może leżeć na słońcu bez ruchu, gdyż jego skóra jest bardziej delikatna i łatwo o podrażnienia. Dzieci powinny też pić dużo płynów. Po zakończeniu plażowania pociechę nacieramy balsamem po opalaniu.

Lato leśnych ludzi
Dzieci uwielbiają namioty i biwaki. Podczas takich wakacji trzeba pamiętać, żeby nasze dziecko przed każdym posiłkiem myło ręce mydłem i ciepłą wodą. To ochrona przed gronkowcami i wirusowymi infekcjami przewodu pokarmowego. Zatroszczmy się o to, aby posiłki spożywać w miejscu pewnym, czystym i sprawdzonym. Jeśli korzystamy ze wspólnych łazienek na polach namiotowych, zaopatrzmy dziecko w klapki pod prysznic. Zakładając je, zmniejszamy ryzyko zarażenia grzybicą skóry nóg i paznokci. Wyruszając na piesze wędrówki, dbajmy szczególnie o nogi. Używajmy zawsze odpowiedniego obuwia sportowego zabezpieczającego kostki przed zwichnięciem, zakładajmy do niego miękkie bawełniane skarpety, które chronią przed otarciami naskórka stóp i kostek. Wędrując po lesie, zawsze zabezpieczmy dziecko przed kleszczami i komarami. Jeśli nasza pociecha zostanie pokąsana przez dzikie zwierzę, natychmiast udajmy się do szpitala.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej
Kiedy urlop minął bezpiecznie i udało się uniknąć większych przygód, często nie myślimy o drodze powrotnej. Przygotujmy się do niej równie dobrze, jak do podróży na wakacje. Zabierzmy dla dziecka kanapki i napoje, starajmy się nie jadać w przydrożnych barach i budkach – to ulubione miejsce pałeczek salmonelli i gronkowców. Warto je ominąć, żeby nie przywieźć ze sobą takiej pamiątki z wakacji. Podczas całego pobytu na urlopie przestrzegajmy zasad higieny, aby ustrzec dziecko przed kłopotami zdrowotnymi. Życzymy udanych wakacji.

5/5 - (254 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH