Kwadratura okrągłego stołu

Kwadratura okrągłego stołu

Od dawna mówi się o potrzebie zmian w polskim systemie ochrony zdrowia. W czasie kampanii prezydenckiej został powołany zespół ekspercki, tzw. okrągły biały stół. Widzieliśmy już wiele okrągłych białych stołów i szczytów – nie doprowadziły one do żadnych konstruktywnych zmian.

Kogel-mogel

Kogel-mogel

Forma własności jest sprawą ważną, ale nie najważniejszą. O tym, czy pacjent płaci za leczenie, czy nie, decyduje fakt posiadania przez placówkę kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Sytuacja ochrony zdrowia i pacjenta poprawi się jednak dopiero po zreformowaniu KRUS i zdemonopolizowaniu NFZ.

NFZ nie refunduje podstawowych leków

NFZ nie refunduje podstawowych leków

Prowadzone są liczne badania w celu odkrycia nowych, skutecznych metod terapii. Największą trudnością jest niewątpliwie fakt, że podejmowane są próby leczenia chorób dotychczas uważanych za nieuleczalne. To takie choroby, jak: SLA (stwardnienie boczne zanikowe), SMA (rdzeniowy zanik mięśni), dystrofia mięśniowa postępująca, miastenia, polineuropatie (genetyczne i nabyte), miopatie zapalne, porażenia okresowe mięśni i inne choroby nerwowo-mięśniowe. My, lekarze, zawsze jesteśmy optymistami i staramy się przekonywać naszych pacjentów, by byli cierpliwi w oczekiwaniu na upragnione leczenie – wreszcie skuteczne.

Pacjent zapłaci za karetkę?

**Jeżeli do 31 grudnia tego roku Ministerstwo Zdrowia nie przygotuje nowelizacji przepisów o Państwowym Ratownictwie Medycznym, od przyszłego roku pacjenci prawdopodobnie będą musieli zapłacić za wezwanie karetki.**

Resort zdrowia dopiero kończy prace dotyczące projektu nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym. Przez opieszałość urzędników może się jednak okazać, że w przyszłym roku do pacjentów będą mogły wyjeżdżać tylko karetki niezakontraktowane przez NFZ. To oznacza, że kosztami ich wyjazdu mogliby być obciążani pacjenci.

Informacja dla pacjentów i klientów aptek

**W związku z decyzjami i wprowadzeniem przez Śląski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ujednoliconej numeracji recept lekarskich i jednolitego wzoru druku recepty, od dnia 1 września 2010 r. nie będą realizowane jako refundowane recepty żółte, czyli tzw. kupony RUM z woj. śląskiego.**

Stracą pacjenci

Stracą pacjenci, apteki i hurtownie

Według Ministerstwa Zdrowia zmiana naliczania i sposobu finansowania będzie oznaczać zwiększenie wydatków publicznych o kwotę 250 tys. zł. Dla NFZ to nieznaczna kwota. Natomiast nas, pacjentów, ta zmiana, która będzie miała miejsce po wprowadzeniu ustawy, może kosztować 760 mln zł (to wyliczenie zostało wykonane przez firmę Pharma Expert). Oczywiście, ta prognoza może być obarczona błędem, jednak porównanie 250 tys. zł i 760 mln zł wzbudza wiele kontrowersji.

Marnotrawstwo leków

Marnotrawstwo leków

Każdego roku NFZ oraz pacjenci przeznaczają ogromne kwoty na zakup lekarstw. Część z nich – nawet te nierozpakowane, z aktualną datą ważności – jest wyrzucana do śmieci, a następnie utylizowana. To ogromne marnotrawstwo, zwłaszcza że wielu osób nie stać na niezbędne lekarstwa.

Terapie modyfikujące przebieg SM

Terapie modyfikujące przebieg SM

Stwardnienie rozsiane (SM) jest jednym z najczęstszych schorzeń układu nerwowego, które dotyczy osób młodych. Szacunkowe dane wskazują, że w Polsce na SM choruje 60 tys. osób, a co roku przybywa 2 tys. nowych zachorowań.

Wizyta władz samorządu dzielnicy XIV w Aptece Darów

Nie mam na leki…

„Starsza Pani” nosiła wypłowiały ze starości, ale schludny płaszcz, sfatygowane, ale czyste buty. Do tramwaju weszła z trudem. Ruch sprawiał jej ból. Niepewnie rozejrzała się po przedziale. Chwyciłam jej wzrok. Podeszła i powiedziała cicho: Jestem chora. Nie mam pieniędzy na leki.
Proszę o pomoc…

Rejestr pytań

Powstanie Rejestru Usług Medycznych stoi pod znakiem zapytania. Resort zdrowia uzależnia jego wprowadzenie od powodzenia całej reformy systemu ochrony zdrowia, także od podziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak pisze “Gazeta Prawna”, o kształt RUM spiera się ministerstwo zdrowia i NFZ. Dokument przygotowany przez poprzedniego prezesa jest nieaktualny, a obecny szef Funduszu, choć przedstawił plany dotyczące rejestru, nie uzyskał ich akceptacji.

Porządki w kolejce?

Od przyszłego roku NFZ zamierza poprawić dostęp do najbardziej deficytowych świadczeń zdrowotnych i uporządkować szpitalne kolejki pacjentów oczekujących na zabiegi.

Jak pisze “Gazeta Prawna”, mimo iż przepisy od kilku już lat zobowiązują do oficjalnego i przejrzystego prowadzenia list oczekujących, wciąż nie udało się ograniczyć procederu przesuwania lub dopisywania do nich pacjentów na podstawie nieformalnych decyzji np. ordynatorów.

Pacjenci w grupach

Od 1 lipca zakłady opieki zdrowotnej rozliczają się z NFZ na nowych zasadach. Według lekarzy, na których powołuje się “Życie Warszawy”, dla pacjentów może oznaczać to ograniczenie ilości badań i trudności z diagnozowaniem.

Chodzi o tzw. system JGP, czyli jednorodne grupy pacjentów. Według Narodowego Funduszu Zdrowia pacjenci z różnymi dolegliwościami mają być pogrupowani ze względu na wiek, czas hospitalizacji, rozpoznaną chorobę i zastosowane w leczeniu procedury. Na podstawie m.in. tych danych NFZ wycenia usługi medyczne i płaci szpitalom.

Nowe podliczanie szpitali

Od 1 lipca będzie obowiązywał nowy system rozliczeń NFZ ze szpitalami. Zdaniem prezesa Funduszu Jacka Paszkiewicza zmiany wymuszą na zoz-ach zwiększenie efektywności pracy, a pod warunkiem właściwego kodowania procedur – zapewnią wzrost przychodów.

System przyporządkowuje pacjentów z różnymi dolegliwościami do grup, których leczenie wiąże się z jednolitymi kosztami i podobnym podejściem diagnostycznym. Grupy wyznacza się na podstawie rozpoznania procedur medycznych, jakie będą wykorzystywane w leczeniu oraz wieku pacjenta i czasu pobytu w szpitalu.

Sześć do wyboru

Decentralizacja NFZ nastąpi do 2010 roku. Powstanie 6 niezależnych funduszy regionalnych. Każda ubezpieczona osoba będzie miała prawo wyboru, który fundusz będzie zarządzać jej składką zdrowotną – mówi minister zdrowia Ewa Kopacz.

W wywiadzie udzielonym “Gazecie Prawnej” pani minister obiecuje wprawdzie, że system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych zacznie działać od 2009 roku, ale nie ma co liczyć na szybkie wprowadzenie ulgi podatkowej dla osób, które wykupią dodatkowe polisy.

Mniej na zdrowie

Ministerstwo zdrowia ma zmniejszony budżet o 392 mln zlotych. Z tego 52 mln zaoszczędzono, wykreślając procedury wysokospecjalistyczne, czyli najdroższe i najbardziej skomplikowane zabiegi medyczne: przeszczepy, dializy, kosztowne leczenie rzadkich chorób.

Oczywiście jest to leczenie ratujące życie i nie można z niego zrezygnować. Zabiegi odbędą się normalnie, tylko zamiast ministerstwa zapłaci za nie NFZ.

Smutna diagnoza

Zeszłoroczna kontrola poradni mammograficznych, które realizują opłacany przez NFZ Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, pokazała, że co trzecia z nich nie diagnozuje właściwe nowotworów.

Jak pisze “Metro”, Ministerstwo Zdrowia przez rok szkoliło specjalistów i naprawiało sprzęt. Efekt – co czwarta poradnia ciągle nie zdaje egzaminu.

Fundusz pod kreską

W 2009 r. przychody Narodowego Funduszu Zdrowia mogą być niższe od planowanych nawet o miliard złotych. To efekt kryzysu finansowego i gorszych prognoz ekonomicznych na nowy rok.

Według “Gazety Prawnej”, może to negatywnie wpływać na dostęp pacjentów do świadczeń zdrowotnych. Nie zostaną skrócone kolejki do specjalistów czy deficytowych usług medycznych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH