Pacjenci w grupach
Od 1 lipca zakłady opieki zdrowotnej rozliczają się z NFZ na nowych zasadach. Według lekarzy, na których powołuje się “Życie Warszawy”, dla pacjentów może oznaczać to ograniczenie ilości badań i trudności z diagnozowaniem.
Chodzi o tzw. system JGP, czyli jednorodne grupy pacjentów. Według Narodowego Funduszu Zdrowia pacjenci z różnymi dolegliwościami mają być pogrupowani ze względu na wiek, czas hospitalizacji, rozpoznaną chorobę i zastosowane w leczeniu procedury. Na podstawie m.in. tych danych NFZ wycenia usługi medyczne i płaci szpitalom.














