Pacjenci w grupach

Od 1 lipca zakłady opieki zdrowotnej rozliczają się z NFZ na nowych zasadach. Według lekarzy, na których powołuje się “Życie Warszawy”, dla pacjentów może oznaczać to ograniczenie ilości badań i trudności z diagnozowaniem.

Chodzi o tzw. system JGP, czyli jednorodne grupy pacjentów. Według Narodowego Funduszu Zdrowia pacjenci z różnymi dolegliwościami mają być pogrupowani ze względu na wiek, czas hospitalizacji, rozpoznaną chorobę i zastosowane w leczeniu procedury. Na podstawie m.in. tych danych NFZ wycenia usługi medyczne i płaci szpitalom.

Medycy alarmują, że podobny system w Anglii o mało nie doprowadził do katastrofy, a w Niemczech był udoskonalany cztery lata.

4.6/5 - (303 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH