NFZ odda pieniądze

To bardzo dobra wiadomość. Narodowy Fundusz Zdrowia ma pieniądze i odda długi tym lecznicom, które ratowały tysiące pacjentów, choć nie pozwalały im na to podpisane z funduszem kontrakty! – zapowiada “Gazeta Pomorska”.

Ta informacja ucieszy szefów tych szpitali, które w minionych latach leczyły chorych na kredyt. To znaczy, że w stanach zagrożenia zdrowia i życia udzielały pomocy chorym, choć nie miały na pieniędzy z NFZ. O tym, że będzie lepiej, bo ubezpieczyciel zapłaci za większość świadczeń wykonywanych ponad limity poinformował wiceprezes funduszu Jacek Grabowski.

– Główny problem nadwykonań dotyczył lat 2003-2004, kiedy NFZ nie był w stanie za nie zapłacić, bo był w “dołku finansowym” – powiedział wiceprezes Grabowski. Zapewnił, że teraz fundusz pieniądze ma i będzie zwracał za świadczenia.

W niektórych placówkach tzw. nadwykonania stanowią znaczną pozycję w ogólnym bilansie zadłużenia. Są szpitale, w których kwota nadlimitów sięga wielu milionów złotych. Nie mogąc takich sum wyegzekwować od NFZ, niektóre lecznice poszły do sądu, w całym kraju uczyniło to ponad sto.

W 2006 r., z tytułu prawomocnych wyroków, NFZ zapłacił lecznicom 227 mln zł, tegoroczna rezerwa na ten cel wynosi 208 mln zł.

W sierpniu 2006 r. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wydał korzystny dla Szpitala Uniwersyteckiego wyrok. Ubezpieczyciel musi zapłacić prawie 17 mln zł. Nie był to jednak wyrok prawomocny. Kujawsko- Pomorski NFZ miał się odwoływać. Jak się dowiedziała gazeta, rocznie kwota nadwykonań sięga 600-900 mln zł.

4.7/5 - (22 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH