PESEL do refundacji

Od 1 lipca lekarze mają obowiązek umieszczania numeru PESEL pacjenta na każdej recepcie z lekiem refundowanym.

W lipcu weszły w życie dwa rozporządzenia ministra zdrowia – jedno w sprawie recept lekarskich, drugie dotyczące zakresu niezbędnych informacji, gromadzonych i przekazywanych przez apteki podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych.

Strajkujący lekarze zapowiedzieli jednak, że w ramach protestu nie będą wypisywali na receptach numerów PESEL.

PESEL na zdrowie

Lekarze będą mieli obowiązek umieszczania od 1 lipca numeru PESEL pacjenta na każdej recepcie z lekiem refundowanym.

Tego dnia wchodzą w życie dwa rozporządzenia ministra zdrowia – jedno w sprawie recept lekarskich, drugie dotyczące zakresu niezbędnych informacji gromadzonych i przekazywanych przez apteki podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, PESEL możliwi jednoznaczną identyfikację pacjenta oraz monitorowanie ilości przepisywanych leków konkretnemu pacjentowi.

PESEL na recepcie

Ministerstwo Zdrowia zakończyło prace nad listą leków refundowanych, czyli tych, do których dopłaca państwo. To od niej zależy, którymi lekami będziemy się leczyć i ile zapłacimy za nie w aptece.

Jak ocenia na łamach “Dziennika” wiceminister zdrowia Bolesław Piecha, jest duża szansa, że nowe ceny zaczną obowiązywać w aptekach od 15 lutego. “Mam nadzieję, że nie będzie poślizgu. Dwa tygodnie są potrzebne, by NFZ przygotowało dyskietki dla wszystkich aptek, a z kolei apteki wprowadziły nowe cenniki” – wyjaśnia wiceminister.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH