PESEL na recepcie

Ministerstwo Zdrowia zakończyło prace nad listą leków refundowanych, czyli tych, do których dopłaca państwo. To od niej zależy, którymi lekami będziemy się leczyć i ile zapłacimy za nie w aptece.

Jak ocenia na łamach “Dziennika” wiceminister zdrowia Bolesław Piecha, jest duża szansa, że nowe ceny zaczną obowiązywać w aptekach od 15 lutego. “Mam nadzieję, że nie będzie poślizgu. Dwa tygodnie są potrzebne, by NFZ przygotowało dyskietki dla wszystkich aptek, a z kolei apteki wprowadziły nowe cenniki” – wyjaśnia wiceminister.

Lista nieco zmieniła się w stosunku do tej, którą można znaleźć na stronie internetowej resortu. Poprawiono kilka błędów, które się wkradły, m.in. alprazolam przeznaczony dla chorych z zaburzeniami lękowymi pierwotnie mylnie przypisano chorym na padaczkę. Najwięcej zmian dotyczy cen – w ostatniej chwili firmy farmaceutyczne zgłosiły obniżki dla 230 leków.

Kto na nowej liście zyska, a kto straci? Jak tłumaczy wiceminister Piecha, samo wprowadzenie nowych, tańszych zamienników spowoduje zmniejszenie wydatków NFZ o 0,5 mld zł. Ale od tej kwoty trzeba odjąć 150 mln zł. Tyle pochłonie refundacja nowoczesnych leków, które na liście pojawią się po raz pierwszy. W skali roku NFZ zaoszczędzi więc 350 mln zł.

Większe wydatki czekają pacjentów – zapłacą oni o 86 mln zł, czyli o 1,1 proc. więcej niż do tej pory.

W sumie na nowej liście znajdą się 523 nowe leki, dotąd nierefundowane. 470 z nich to leki generyczne, czyli tańsze odpowiedniki drogich oryginałów.

Wprowadzenie nowych, często drogich leków ma iść w parze z lepszą kontrolą ordynacji lekarskiej. Od marca lekarze będą mieli obowiązek wpisywania na receptach numeru PESEL pacjentów.

4.9/5 - (94 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH