Zęby bez funduszu

Stomatolodzy nie chcą już podpisywać umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo jest to ich zdaniem nieopłacalne. Fundusz drastycznie zaniża cennik wykonywanych przez nich usług.

Według wyliczeń niezależnych ekspertów, ceny usług, za które płaci NFZ, są o 260 proc. niższe od ich rzeczywistej wartości. Za wyrwanie zęba ubezpieczyciel płaci około 10 złotych, tymczasem realna cena zabiegu przekracza 30 zł.

  • Usługi stomatologiczne zostały źle oszacowane już na początku reformy w 1999 roku. Z roku na rok tracimy pieniądze, które nam się po prostu należą – żali się na łamach “Życia Warszawy” Robert Stępień z Komisji Stomatologicznej w Krakowie.

    Stomatolodzy złożyli do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skargę na NFZ w sprawie drastycznie zaniżonych wycen ich świadczeń. Nie ustają też negocjacje z centralą Funduszu o ewentualnych podwyżkach.

Jak pisze “Życie Warszawy” w Polsce jest około 30 tysięcy czynnych zawodowo stomatologów, z czego tylko 12 tysięcy pracuje na umowach z NFZ. Dziennik podaje, że w tym roku NFZ zawarł 8745 umów na usługi stomatologiczne na kwotę ponad 1,1 mld złotych. W ubiegłym roku było ich niewiele więcej, bo 9181, ale ich wartość była mniejsza o prawie 65 mln zł.

Podobno prezes NFZ Andrzej Sośnierz ma plan, który załagodzi sytuację. Szczegółów jednak nie zdradza, ale zapewnia, że jego propozycje wyjdą naprzeciw oczekiwaniom stomatologów.

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH