Pieniądze zmieniają ludzi

Pokazanie ludziom pieniędzy zmienia ich zachowanie – wskazują badania przeprowadzone przez naukowców z University of Minnesota.

Badacze pod kierownictwem Kathleen Vohs przeprowadzili serię eksperymentów, w których badali jaki wpływ na działania ludzi mają pieniądze, bądź chociaż myślenie o nich. Okazało się, że ci, którzy mieli podsuniętą choćby myśl o pieniądzach, zachowywali się inaczej od tych, którzy rozwiązywali zadania bez żadnych “pieniężnych wskazówek”.

“Zwykłe pokazanie ludziom pieniędzy już zmieniało ich zachowania” – powiedziała na łamach “Science” Kathleen Vohs. “Efekt może być pozytywny jak również negatywny. Pokazanie pieniędzy albo podsunięcie myśli o pieniądzach wzmacniała w badanych poczucie samowystarczalności i prowadziła do mniej socjalnych zachowań” – tłumaczy.

Takie zachowanie ma związek ze zmianami w naszym życiu. Kiedyś każdy potrzebował pomocy innych do osiągnięcia swoich celów – przy budowie domu czy złapaniu pożywienia. Teraz system się zmienił i pieniądze, które mogą być wymienialne na rzeczy, pozwalają ludziom spełniać swoje cele je bez pomocy innych.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH