Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.

Mózg zniekształca symbole wiadomości elektronicznych

Mózg nie potrafi odebrać wiernie tego, co chcemy przekazać za pomocą elektronicznych wiadomości tekstowych, bazujących na skrótach oraz symbolach – twierdzi prof. Michael Corballis.

Nowozelandzki neuropsycholog, który uczestniczył w odbywającym się w lizbońskim Instytucie Nauk Medycznych sympozjum na temat komunikacji międzyludzkiej, uważa, że mózg ma problemy w interpretacji wiadomości SMS oraz e-maili opartych na skrótach i symbolach.

„Powszechne przesyłanie takich komunikatów może prowadzić też do zmiany sposobu, w jaki mózg odbiera język mówiony oraz do modyfikacji własnej formy wypowiadania się” – powiedział prof. Corballis.

W trakcie swojego wykładu pt. „Początek języka” naukowiec stwierdził, że częste korzystanie z SMS-ów oraz e-maili w komunikacji międzyludzkiej „powoli, lecz systematycznie” zaburza treść wypowiedzi ustnej.

„Internet i telefony komórkowe nie mogą przekazać wiadomości bazującej na skrótach i symbolach w takiej formie, w jakiej chcielibyśmy dostarczyć ją drugiej stronie. Tymczasem podczas przekazu ustnego udaje nam się zachować wierniej komunikat, gdyż niedobory słownictwa uzupełnia mowa ciała” – przekonywał prof. Corballis.

Jego zdaniem, próby stworzenia w przyszłości wspólnego, uniwersalnego języka, bazującego na symbolach i skrótach, nigdy się nie powiodą.

„Wątpię, aby przy obecnym procesie modyfikacji i dywersyfikacji wśród 6000 języków świata powstała kiedyś jedna powszechna mowa dla całej ludzkości. Przecież nawet wspólne gesty i wyrazy twarzy nie zawsze odbierane są w identyczny sposób we wszystkich kręgach kulturowych” – zauważył uczony.

Prof. Michael Corballis jest emerytowanym wykładowcą uniwersytetu w nowozelandzkim Auckland. Pracę doktorską obronił na kanadyjskim Uniwersytecie McGill. Przez wiele lat był przewodniczącym Międzynarodowego Towarzystwa Neuropsychologii.

(Źródło: PAP)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH