Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Cyberokulary pomocne dla niedowidzących

Wyglądające całkiem normalnie okulary, ale naszpikowane nowoczesną technologią – być może tak właśnie już niedługo wyglądać będzie nowoczesna korekcja wzroku. Sugeruje to zainteresowanie wynalazkiem, zaprezentowanym w tym roku na Royal Society Summer Science Exhibition.

Dzięki wykorzystaniu cyberokularów, będzie można bardzo wspomóc osoby z poważnymi zaburzeniami widzenia. Pozwoli im to na większą aktywność życiową i powrót do samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu.

W nowoczesnych okularach wykorzystano technologie świetnie, stosowane dotąd raczej w zaawansowanych telefonach komórkowych czy konsolach do gier. Chodzi głównie o kamery wideo, czujniki ruchu i położenia, rozpoznawanie twarzy, sensory odległości.
Wszystko to udało się zminiaturyzować do tego stopnia, że mieści się w niewiele większych od standardowych oprawkach okularów. Zbierane przez czujniki dane analizuje natomiast mały – wielkości typowego smartfona – komputer, który można nosić w kieszeni. Powstały w wyniku przetworzenia danych obraz jest na bieżąco wyświetlany na wewnętrznej stronie cybernetycznych szkieł.
Cyberokulary mają być pomocne dla osób cierpiących z powodu różnych zaburzeń, np.: ograniczonego pola widzenia, osłabionego lub niewyraźnego obrazu, niedostatecznego dostrzegania szczegółów, retinopatii, zwyrodnienia plamki żółtej, osłabienia widzenia związanego z wiekiem.

Poszczególne czujniki pozwalają osobie niedowidzącej rozpoznawać otoczenie, lokalizować potrzebne jej przedmioty, a nawet identyfikować ludzi, z którymi się styka. Obraz jest oczywiście w znacznym stopniu uproszczony, wystarczający jednak do tego, aby użytkownik cyberokularów mógł samodzielnie poruszać się po mieszkaniu i jego okolicy, a nawet – odczytać nagłówki tytułów prasowych.

Pomysłów na dodatkowe funkcje cyberokularów jest wiele. Głównym problemem jak na razie jest to, że ich użytkownik będzie musiał przyzwyczaić się do wyświetlających się w polu widzenia obrazów. Proces ten jednak, zdaniem twórców z Oxfordu, może być traktowane po prostu jak rehabilitacja.

(Źródło: medycyna24.pl)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH