Miód na rany

Miód manuka już od dawna jest zanany z właściwości przeciwbakteryjnych. Często też jego działanie porównywane jest ze skutecznością antybiotyków. Jest to produkt całkowicie naturalny, produkowany przez nowozelandzkie pszczoły, które zbierają nektar z kwiatów drzew herbacianych manuka.

Naukowcy postanowili wyjaśnić fenomen działania tej wyjątkowej substancji. Rose Cooper z Uniwersytetu Walijskiego badała, w jaki sposób miód manuka działa bakterie, które często rozwijają się w ranach – pałeczkę ropy błękitnej, paciorkowca beta-hemolizujący grupy A i gronkowca złocistego. Okazało się, że miód manuka może nie dopuszczać do przyłączania się bakterii do tkanek, co jest główną przyczyną rozwoju ostrych infekcji. Substancja hamuje również tworzenie się tzw. biofilmów, które chronią bakterie przed działaniem antybiotyków i sprzyjają trwałym zakażeniom.

Według brytyjskich naukowców, miód manuka wykazuje również działanie wzmagające wrażliwość gronkowca złocistego na antybiotyki. To odkrycie otwiera nowe pole do badań nad zwiększeniem skuteczności antybiotykoterapii, bowiem leki w połączeniu z miodem mogą wykazywać o wiele silniejsze działanie.

Wciąż trwają badania nad skutecznością leczenia przy użyciu miodu manuka ran pooperacyjnych. (naukawpolsce.pl)

Test Rozpoznawania Zaburzeń Związanych z Piciem Alkoholu AUDIT

Wypełnij nasz test i dowiedz się czy masz problem z piciem alkoholu

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH