Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.
Chroń skórę zimą

Chroń skórę zimą


Wyjeżdżając w góry często zapominamy, że im dalej i wyżej od morza, tym powietrze jest bardziej suche. Jeśli dodamy do tego minusową temperaturę, wiejący wiatr, to nasza niczym niechroniona skóra bardzo szybko staje się szorstka, zaczyna się ściągać i piec.

Wreszcie doczekaliśmy się zimy. Letnie ubrania wylądowały głęboko w szafie, dając pierwszeństwo ciepłym swetrom i puchowym kurtkom.

Nasza kosmetyczka w zimie również wymaga gruntownego przemeblowania. Ulubione kremy nawilżające, lekkie mgiełki kosmetyczne powinny ustąpić miejsca kosmetykom specjalnie przygotowanym do pielęgnacji skóry zimą. W naszych mieszkaniach cieplutkie kaloryfery bardzo szybko wysuszają skórę.

Zdradliwa aura
Wspaniała zima z białym puszystym śniegiem, skrzypiącym mrozem potrafi przysporzyć wielu problemów naszej skórze. Wyjeżdżając w góry często zapominamy, że im dalej i wyżej od morza, tym powietrze jest bardziej suche. Jeśli dodamy do tego minusową temperaturę, wiejący wiatr, to nasza niczym niechroniona skóra bardzo szybko staje się szorstka, zaczyna się ściągać i piec. Słońce odbijając się od śniegu opala nas o wiele szybciej niż latem na plaży. Dzieje się tak dlatego, że leżący biały śnieg potrafi odbić ok. 85% promieni słonecznych. W zimie występują gwałtowne zmiany temperatury, w słońcu jest ona o kilka stopni wyższa niż w cieniu, a to z kolei bardzo niekorzystnie wpływa na płytko położone naczynka krwionośne twarzy. Pod wpływem temperatury naczynka gwałtownie się rozszerzają i kurczą, co może być przyczyną ich pękania.

Ochrona przed mrozem
Bardzo ważne jest, aby zimą zapewnić skórze odpowiednią ochronę w postaci kremów przygotowanych do minusowych temperatur. Kosmetyki zimowe to najczęściej gęste kremy o formule woda w oleju. Odnawiają one naskórek, obniżają próg wrażliwości skórnej, koją nieprzyjemne uczucie ściągania i pieczenia.

Najdelikatniejsze partie twarzy, zwłaszcza te, gdzie skóra jest najcieńsza, czyli nos, okolice oczu i ust oraz płatki uszu, należy otoczyć szczególną ochroną. Warto pamiętać, że gdy śnieg pada na twarz, pod wpływem temperatury topi się i spływając zmywa z twarzy część kremu. Dlatego zimą przy silnym mrozie warto smarować odsłonięte części twarzy grubszą warstwą kremu, aby zapobiec pękaniu naczynek krwionośnych, a nawet odmrożeniom skóry. Bardzo ważne jest używanie odpowiedniej pomadki zawierającej substancje ochronne zabezpieczające wrażliwą skórę ust przed pękaniem i pierzchnięciem. Niezbędna jest dodatkowa ochrona UV, czapka i rękawiczki to za mało, na stoku koniecznie musimy zabezpieczyć twarz filtrem UV (SPF 20)!

Konsultacja: lekarz dermatolog Anna Hałka


#Ważne składniki kosmetyków zimowych

 • substancje natłuszczające odżywiają i chronią skórę
 • substancje zmiękczające – zwiększają elastyczność skóry
 • substancje obkurczające i wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych
 • kompleks witamin E i F – odnawia czerwień wargową
 • ekran mineralny – chroni przed promieniami UV

#Zasady pielęgnacji

 • OCZYSZCZANIE – Warto używać preparatów niezawierających mydła, dzięki temu skóra będzie zabezpieczona przed podrażnieniami.
 • ŻELE DO MYCIA – Szukamy preparatów łagodnie myjących, bez mydła, łagodzących stany zapalne, polecanych dla skóry suchej i wrażliwej, zmniejszających ryzyko reakcji alergicznych.
 • KREMY – W zależności od potrzeb szukamy preparatów mogących ochronić skórę przed mrozem, wiatrem i promieniami słonecznymi. Preparaty odpowiednio natłuszczające odnawiają płaszcz lipidowy na skórze, doskonale natłuszczają i nawilżają skórę.
 • BALSAMY – Szczególnie zimą nasza skóra potrzebuje preparatów natłuszczających, zmiękczających i nawilżających mogących ochronić naszą skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli odpowiednio zadbamy o właściwą pielęgnację skóry, stanie się ona bardziej elastyczna, a tym samym o wiele łatwiej będzie tolerowała gwałtowne zmiany temperatury.
 • KREMY DO RĄK – Niezwykle ważna jest ochrona skóry rąk przed mrozem. Same rękawiczki to za mało, ręce potrzebują dodatkowo tłustych, ochronnych kremów.
 • POMADKA DO UST – Usta bardzo szybko reagują na zmiany temperatury i koniecznie trzeba je chronić odpowiednimi kosmetykami zawierającymi substancje odżywcze, witaminowe i filtry UV. Zalecane są bezbarwne pomadki łagodzące objawy spierzchniętych ust. Ze względu na swój skład takie pomadki mogą być stosowane zarówno leczniczo, jak i profilaktycznie zwłaszcza w górach i na słońcu.

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH