Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Botoks pomaga pacjentom po udarze

Wstrzyknięcie botoksu do mięśni ramienia pacjenta po udarze mózgu może pomóc w odzyskaniu sprawności – twierdzą australijscy naukowcy.

Do tej pory botoks kojarzony był jedynie z zabiegami wykonywanymi przez lekarzy medycyny estetycznej. Teraz, dzięki odkryciu Australijczyków, staje się także domeną neurologów.

Eksperci z NeuroscienceResearch Australia (NeuRA) monitorowali aktywność nerwów w rękach i mózgu po udarze. Badali mózg przed i po wstrzyknięciu toksyny botulinowej. Zastrzyki były podawane do sztywnych i napiętych mięśni ramienia.

– Z danych naukowców wynika, że botoks prowadzi do funkcjonalnych zmian w obrębie samego mózgu – mówi William Huynh, neurolog z NeuRA, który prowadził badania. Botoks zmienia bowiem aktywność kory mózgu, a konkretnie obszaru odpowiedzialego za ruch, pamięć, myślenie i uczenie się, i wpływa odpowiednio na nerwy ramion.

– Taki wpływ botoksu na mózg można uzyskać na dwa sposoby. Naukowcy podejrzewają, że najprawdopodobniej toksyna botulinowa przedostaje się wprost do centralnego układu nerwowego. Według drugiej hipotezy, mięśnie, w które wstrzyknięto toksynę botuliniową, wysyłają różne sygnały do mózgu – twierdzi dr Huynh.

Naukowcy udowodnili, że botoks nie tylko leczy choroby mięśni u pacjentów po udarze, lecz także normalizuje aktywność elektryczną w mózgu, zwłaszcza w połowie mózgu nieuszkodzonej przez udar – dodaje ekspert.

– Przywracanie normalnej aktywności w niezmienionej stronie mózgu jest szczególnie ważne. Podejrzewamy, że nieprawidłowe informacje, które są wysyłane z dotkniętych mięśni do mózgu, mogą zaburzyć proces powrotu do zdrowia chorych pacjentów – zwraca uwagę dr Huynh.

(Źródło: zdrowie.wieszjak.pl
foto:

Image courtesy of [ddpavumba] / FreeDigitalPhotos.net

)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH