Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Lekarze w walce o zdrowie


Lekarze w walce o zdrowie
Czesław Czapliński, Jan Kubicki
PZWL, 2003

Już od dobrych kilku lat nie pojawiła się na rynku książka tak cenna i trudna w lekturze ze względu na wielość podejmowanych problemów. Nie można jej przeczytać od razu. I nie wypada. Wywiady z każdym z piętnastu profesorów trzeba czytać pojedynczo i po lekturze zostawić sobie czas nie tylko na refleksję medyczną, ale przede wszystkim na chwilę analizy filozoficznej. Pokolenie profesorów przedstawione w drugim tomie „Lekarzy w walce o zdrowie” miało bowiem niezwykle wyraziste poglądy etyczne, moralne i kulturowe, charakterystyczne dla swojej generacji. Wielkie przełomy historyczne odcisnęły na niej charakterystyczne piętno – potrzebę bronienia imponderabiliów, niezależnie od zmian sytuacji zewnętrznej.

Przeczytanie pierwszych akapitów książki nieodmiennie kieruje nasze myśli ku wielkim nauczycielom tej formacji, polskim filozofom – Władysławowi Tatarkiewiczowi i Tadeuszowi Kotarbińskiemu. Wierność wartościom uniwersalnym, własnym poglądom, a przede wszystkim misja służenia człowiekowi – oto charakterystyka pokolenia tamtych elit umysłowych. Na dodatek lekarze tej generacji musieli sprostać bezprecedensowemu postępowi medycyny w dwudziestym wieku – przebyć drogę od odkrycia witaminy do komputera, lasera, tomografu. Warto sobie to uświadomić.

Dobrze się stało, że autorzy przedstawili również polskich lekarzy młodszego pokolenia. To na ich barkach spoczywa ratowanie zdewastowanej przez najnowszą historię polskiej służby zdrowia. I oto okazuje się, że już powstała wcale liczna grupa profesorów-czterdziestolatków, którzy tworzą szpitale na miarę Europy, budując je od podstaw bądź skutecznie reformując państwowe molochy. Młodsze pokolenie mówi innym językiem, ale za trzydzieści lat zacznie pozwalać sobie na podsumowujące życie refleksje. Warto spojrzeć na książkę również pod tym kątem.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH