Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.

Dom za miastem


Cisza, spokój, własny ogródek, w którym można się zrelaksować i rozpalić grilla, koniec kłopotów z parkowaniem – to tylko kilka powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na zakup bądź budowę własnego domu za miastem.

Wzrost cen mieszkań, jaki nastąpił w dużych aglomeracjach w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat, spowodował, że wiele osób poszukujących większego metrażu zaczęło interesować się domami. Wzrost popytu w tym segmencie rynku nastąpił w 2006 roku. Pociągnęło to za sobą znaczny wzrost cen domów – szczególnie w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

Co, gdzie, za ile?
Obecnie w popularnych dzielnicach Warszawy trudno jest znaleźć solidnie zbudowany bliźniak czy segment w cenie nieprzekraczającej 2 mln zł. Poniżej tej kwoty można kupić co najwyżej dom wymagający dużego remontu bądź rozbudowy, co oznacza, że trzeba zainwestować w niego znacznie więcej pieniędzy. Sporadycznie można też w miarę tanio kupić małe segmenty, ale zazwyczaj są one wykonane z materiałów o niskiej jakości.

Jeśli chodzi o ceny ofertowe warszawskich domów wolno stojących na Mokotowie, Żoliborzu, Ochocie lub Ursynowie, oscylują one w granicy 2,5-3,5 mln zł, a w przypadku najatrakcyjniejszych lokalizacji są jeszcze wyższe. Na zakup tych nieruchomości mogą sobie zatem pozwolić jedynie osoby bardzo dobrze sytuowane, które najczęściej z przyczyn zawodowych bądź prestiżowych nie mogą sobie pozwolić na mieszkanie w domu poza miastem lub na jego obrzeżach. Mniej zamożni klienci mają do wyboru: kupić dom w mniej popularnych dzielnicach lub poza miastem.

Za kwotę 700-800 tys. zł można kupić w warszawskim Wawrze lub odległej części Wilanowa 160-metrowy bliźniak lub segment w stanie deweloperskim z działką o powierzchni około 400 mkw. Warto zauważyć, że w tej samej cenie na rynku pierwotnym są oferowane nowe, trzypokojowe mieszkania (73-80 mkw.) z garażem podziemnym.

Za tę samą kwotę można też kupić pod Warszawą niewielki dom lub bliźniak z większą działką. Za atrakcyjnością podmiejskiej lokalizacji dodatkowo przemawia fakt, że często dojazd do Warszawy trwa tyle samo albo nawet krócej niż z obszaru miasta.

Zanim podpiszesz umowę
Kupno domu to duży wydatek. Dlatego przed podpisaniem umowy przedwstępnej, oprócz zapoznania się z księgą wieczystą nieruchomości, warto udać się do urzędu gminy i w wydziale architektury zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennego dla interesującego nas rejonu. Może się okazać, że tuż obok naszego wymarzonego domu planowana jest w przyszłości droga bądź inna inwestycja, która za parę lat może przyczynić się do spadku wartości danej nieruchomości. Sprzedający nie zawsze informują nabywców o tego typu inwestycjach – często z niewiedzy, ale i z obawy, że kupujący nie zaakceptuje ceny, której żądają.

Jeżeli nie znamy się na budownictwie, dobrze jest jeszcze przed kupnem domu przyjechać na miejsce z fachowcem, który oceni stan techniczny nieruchomości i stwierdzi, czy została ona wybudowana zgodnie z prawem i sztuką budowlaną.

Budujemy nowy dom
Zakup działki i budowa domu we własnym zakresie jest bardziej opłacalna niż kupno gotowego domu czy też dużego mieszkania w pobliżu centrum miasta. Jednak takie przedsięwzięcie wymaga więcej czasu i formalności niż zakup domu czy mieszkania.

Najpierw należy kupić działkę w dogodnej lokalizacji, co wcale nie jest proste. Trzeba liczyć się z dużą konkurencją i ciągłym wzrostem cen działek budowlanych. Tylko w tym roku ceny takich działek w Warszawie i okolicy wzrosły prawie dwukrotnie. Z podobną sytuacją mamy do czynienia na rynku wrocławskim i poznańskim. Jeszcze bardziej wzrosły ceny w Krakowie. Jest to efekt niewystarczającej podaży działek budowlanych. W dużej mierze wynika ona z braku planów zagospodarowania przestrzennego dla tych rejonów.

Znalazłszy właściwą działkę, należy zapoznać się z wypisem z rejestru gruntów, w którym zawarte są takie dane, jak: nazwisko właściciela, dokładny obszar i granice działki, numer ewidencyjny i położenie gruntów, numer księgi wieczystej, rodzaj użytków i klasa gruntu.

Jednocześnie dobrze jest osobiście sprawdzić, czy istnieje plan zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu i dokładnie się z nim zapoznać. Jeżeli analiza powyższych dokumentów nie wzbudza zastrzeżeń, pozostaje nam sprawdzenie księgi wieczystej. Jeśli nieruchomość nie jest niczym obciążona, możemy zawrzeć umowę kupna i po uzyskaniu stosownych pozwoleń rozpocząć budowę swojego wymarzonego domu.


#Średnia cena metra kwadratowego domu we IX 2007 w wybranych miastach Polski

dom-za-miastem.gif

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH