Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Gen odpowiedzialny za chroniczny ból pleców

Brytyjscy naukowcy zidentyfikowali gen odpowiedzialny za przewlekły ból pleców. Może się to przyczynić do opracowania skutecznych leków łagodzących tę dolegliwość.

Badacze z Uniwersytetu Cambridge usunęli gen HCN-2 z nerwów odbierających bodźce bólowe u myszy. Następnie poddali zwierzęta działaniu bodźców elektrycznych z wykorzystaniem kultur komórkowych po to, aby zobaczyć jak reagują bez jego obecności. Następnie eksperyment powtórzono na myszach, u których usunięto wcześniej gen HCN-2.

Ocena szybkości, z jaką myszy przerywały kontakt ze źródłem bolesnych bodźców, pozwoliła badaczom wywnioskować, że usunięcie genu HCN-2 skutkuje ustąpieniem bólu neurologicznego. Zabieg ten nie wyeliminował jednak ostrego, nagłego bólu.

Naukowcy liczą, że ich odkrycie poskutkuje opracowaniem nowych leków hamujących działanie białka aktywowanego przez gen HCN-2. Jest to nadzieja dla osób cierpiących na przewlekłe bóle neuropatologiczne, które zdaniem naukowców nie są wystarczająco skutecznie leczone.

Według profesora Petera McNaughtona, szefa zespołu badawczego, osoby zmagające się z neuropatologicznym bólem cierpią dlatego, że nie ma dla nich efektywnych środków przeciwbólowych. – Nasze badanie jest podstawą dla opracowania nowych, skuteczniejszych leków. Co istotne, usunięcie genu HCN-2 nie znosi odczuwania ostrego bólu, co chroni przed przypadkowymi uszkodzeniami – zaznacza naukowiec.

(Źródło: zdrowie.wieszjak.pl)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH