Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Uważaj, co zażywasz

Środki, których główny składnik stanowi paracetamol, przynoszą ulgę w bólach różnego pochodzenia i innych drobnych dolegliwościach, pomagają łagodzić gorączkę i objawy przeziębienia i grypy.

Ostatnie badania amerykańskich naukowców przyniosły jednak zaskakujące informacje na temat skutków ubocznych, które mogą powodować regularnie zażywane środki zawierające paracetamol. Wykazano związek między zażywaniem paracetamolu a podwyższonym ryzykiem wystąpienia raka krwi. W eksperymencie przebadano łącznie 65 tysięcy osób. Zapytano je o ilość i częstotliwość zażywania środków przeciwbólowych. Zbadano również, czy osoby te nie chorują na żaden typ nowotworu i nie chorowały na niego w ciągu minionych 10 lat.

Zażywanie substancji na bazie paracetamolu zostały przez naukowców powiązane z przypadkami nowotworów krwi, które wystąpiły u badanych zażywających te środki kilka razy w tygodniu. Prowadzone przez sześć lat badania wykazały, że co setna osoba zapadła na raka krwi. 10 proc. z nich regularnie stosowało środki na bazie paracetamolu. Wykazano, że żadne inne środki przeciwbólowe, w tym aspiryna i ibuprofen nie powodowały wystąpienia nowotworu krwi. Niemniej jednak należy pamiętać, że żaden z leków nie jest wolny od niepożądanych skutków ubocznych, które może wywołać.

Wcześniej próbowano również znaleźć powiązanie między zażywaniem środków bazujących na paracetamolu a występowaniem astmy i egzemy, ale nie udało się udowodnić, że popularny lek przeciwbólowy może powodować te schorzenia.(mp) (dailymail.co.uk)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH