Soyfem na menopauzę

Z podsumowania badań nad działaniem fitoestrogenów sojowych na przykładzie preparatu Soyfem, które przeprowadzili polscy naukowcy wynika, że są one bezpieczne i skuteczne w walce z objawami menopauzy.

Końcowe wyniki badań, zarówno klinicznych, jak i obserwacyjnych, potwierdziły, że fitoestrogeny sojowe zawarte w preparacie Soyfem obniżają częstotliwość i nasilenie objawów wypadowych menopauzy. W znaczący sposób wpływają na poprawę samopoczucia, a ich stosowanie jest bezpieczne dla organizmu. Skutecznie minimalizują też występowanie typowych objawów menopauzy, jak uderzenia gorąca, nadmierna potliwość czy zaburzenia snu.

Pierwszym etapem badań nad działaniem fitoestrogenów sojowych zawartych w preparacie Soyfem były badania kliniczne przeprowadzone przez Pracownię Menopauzy i Andropauzy Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. W badaniu wzięło udział 71 kobiet we wczesnym okresie pomenopauzalnym. Zakwalifikowano je na podstawie badania połączonego z wywiadem lekarskim oraz wyników badań laboratoryjnych.

Kolejny etap stanowiły badania obserwacyjne polegające na ocenie działania preparatu Soyfem w warunkach codziennej praktyki medycznej. Tym razem
do badania zostało zakwalifikowanych 169 pacjentek.

W przypadku obu badań wzięto pod uwagę wyniki testu Kuppermana, który służy do oceny stopnia nasilenia objawów menopauzy, np. nadmiernej potliwości czy uderzeń gorąca. Każde z badań trwało 12 miesięcy, a podawany pacjentkom preparat Soyfem zawierał 100 mg ekstraktu sojowego (SE-2000), w tym 26 mg izoflawonów.

Profesor Krzysztof Drews, uznany autorytet w dziedzinie ginekologii i położnictwa podkreśla, że prawidłowo zaplanowane i przeprowadzone badania kliniczne pozwalają na osiągnięcie powtarzalnych oraz rzetelnych wyników.

Podsumowując badania nad fitoestrogenami sojowymi zawartymi w preparacie Soyfem można jednoznacznie stwierdzić, że jest to skuteczna i bezpieczna terapia okresu menopauzy, która korzystnie wpływa na poprawę jakości życia dojrzałych kobiet.

– Poznanie budowy i mechanizmu działania fitoestrogenów pozwoliło na wytworzenie preparatów, które zawierają dokładnie znane ilości ich aktywnej zawartości – tłumaczy prof. Krzysztof Drews.

– Z drugiej strony opisanie procesów związanych z okresem przekwitania, w pełni uzasadnia stosowanie tych leków w łagodzeniu objawów klimakterium. Postępowanie takie jest całkowicie bezpieczne i pod nadzorem lekarza, wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie kobiet w okresie przejściowym – podsumowuje prof. Krzysztof Drews.

W przypadku badań klinicznych stworzono trzy grupy pacjentek różniące się schematem dawkowania leku: 2 razy dziennie po 2 tabletki placebo, 2 razy dziennie po 1 tabletce preparatu Soyfem i po 1 tabletce placebo oraz 2 razy dziennie po 2 tabletki preparatu Soyfem.

W rezultacie przez cały okres badania każda z grup otrzymywała tą samą liczbę tabletek w ciągu doby. Uczestniczki badania obserwacyjnego przyjmowały natomiast dwa razy dziennie jedną lub dwie tabletki preparatu Soyfem. Dozowanie leku uzależnione było od nasilenia objawów.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH