Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.

Światowy Dzień Cukrzycy pod znakiem aktywizacji zawodowej pacjentów

Światowy Dzień Cukrzycy pod znakiem aktywizacji zawodowej pacjentów

Około 10% Polaków z cukrzycą typu 1 i 65-75% chorujących na cukrzycę typu 2 nie pracuje z powodu swojej choroby. Dziś, podczas Światowego Dnia Cukrzycy, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne hasłem „Pracuj z cukrzycą” apeluje o podjęcie działań na rzecz aktywizacji zawodowej osób z cukrzycą. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Cukrzycy, po raz pierwszy organizowane oficjalnie przez PTD, są podwójną okazją do świętowania. W tym roku mija 90 lat od odkrycia insuliny przez Fredericka Bantinga. 14 listopada przypada też 20. rocznica organizacji pierwszych polskich obchodów tego wydarzenia. Działania edukacyjne prowadzone w ciągu tych ostatnich 20 lat pogłębiły społeczną świadomość cukrzycy. Wciąż jednak istnieją obszary, w których potrzeba pracy na rzecz wyrównania szans i komfortu psychicznego pacjentów z tą chorobą. Takim obszarem jest środowisko pracy.

To właśnie nad problemem pracowników z cukrzycą tego dnia pochylają się najważniejsi udziałowcy polskiej diabetologii: pacjenci, diabetolodzy, lekarze medycyny pracy, pielęgniarki, urzędnicy i firmy farmaceutyczne. To pierwsza taka inicjatywa integrująca różne środowiska na rzecz walki
z dyskryminacją zawodową osób z cukrzycą. – Wydaje się, że cukrzyca to oswojony temat – uważa profesor Leszek Czupryniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego – W polskich mediach przewijają się nazwiska znanych osób dotkniętych tą chorobą. Rzeczywistość jednak jest inna. Polacy niechętnie przyznają się do tego, że mają cukrzycę; ci zaś, którzy ją mają i pracują, boją się do niej przyznać. Tymczasem, jak uważa profesor Krzysztof Strojek, Konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, żyjemy mitami. – Wydaje nam się, że osoby z cukrzycą są gorszymi pracownikami, bo częściej chorują, bo mają powikłania, muszą mierzyć cukier, brać insulinę. Kiedy jednak stworzy się im warunki do mierzenia stężenia glukozy i przyjmowania insuliny, ich wydajność i wydolność jest identyczna jak u osób zdrowych.

Wstyd, strach przed utratą pracy i dyskryminacją otoczenia rodzi niebezpieczeństwo zaniedbania podstawowych obowiązków osoby z cukrzycą – kontroli poziomu cukru i spożywania regularnych posiłków. Tymczasem, jak podkreśla profesor Czupryniak, w kontrolowaniu cukrzycy rola pacjenta jest ogromna. – To jest choroba, która dotyczy każdego aspektu życia, a w każdym tym aspekcie samokontrola jest najważniejsza – podkreśla profesor Czupryniak. – Naturalne jest, że wszystkie choroby niosą za sobą zmiany w życiu i codziennym funkcjonowaniu. Potrzeba otwarcia się na tę odmienność i tolerancji. Osobom z cukrzycą należy zwyczajnie pomóc, by mogli normalnie żyć
i pracować – podkreśla pani Małgorzata, psycholog, chora na cukrzycę od 8 lat.

Ograniczenie aktywności zawodowej osób z cukrzycą pociąga za sobą także niebagatelne koszty dla budżetu państwa. Z danych ZUS wynika, że wydatki na świadczenia z ubezpieczeń społecznych
z tytułu niezdolności do pracy osób z cukrzycą w 2009 roku wyniosły około 370 milionów złotych.
W tym samym roku pracownicy z cukrzycą opuścili łącznie ponad 1080 dni pracy. Koszty absencji chorobowej w połączeniu z wydatkami ZUS z tytułu rent obciążyły budżet państwa w 2009 r. kwotą 446 mln zł.

Jeżeli sytuacja osób chorych na cukrzycę na rynku pracy się nie zmieni, istnieje realne niebezpieczeństwo jeszcze większych kosztów w dłuższej perspektywie czasowej. W tej chwili na cukrzycę w Polsce choruje ok. 2,6 mln ludzi, na świecie – 346 mln. Według danych Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) do 2030 r. na cukrzycę będzie cierpiało około 438,4 mln w skali świata.

W Polsce potrzeba działań koncentrujących się na percepcji pacjenta z cukrzycą jako pracownika.
W tym celu Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zapowiada długofalowy program edukacji społecznej „Pracuj z Cukrzycą”, integrujący wszystkie zaangażowane w problem podmioty dla poprawy sytuacji chorego na cukrzycę na rynku pracy.

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH