Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Gotowi na grypę

Inspekcja Weterynaryjna twierdzi, że jest przygotowana na pojawienie się ptasiej grypy w Polsce. Ostatnio ogniska tej choroby wykryto m.in. w Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w pobliżu Moskwy.

Zdaniem fachowców zwiększone ryzyko pojawienia się u nas niebezpiecznego wirusa może wystąpić już w pierwszej połowie marca. Na razie groźny dla człowieka?H5N1 nie został w Polsce wykryty.

Jest przygotowane rozporządzenie, które zostanie podpisane przez ministra rolnictwa, gdy ptasia grypa faktycznie będzie nam zagrażać Polsce, tj. pojawi się w krajach sąsiadujących. Inspekcja Weterynaryjna nie chce wprowadzać rygorów zbyt wcześnie.

Ochrona będzie polegać na odizolowaniu drobiu, pasz i wody, tak, by nie było żadnej styczności z dzikim ptactwem. Wprowadzony zostanie zakaz handlu żywnym drobiem na targowiskach i bazarach, nie będą organizowane targi, wystawy i pokazy ptaków.

W tym roku w przypadku pojawienia się choroby u dzikich ptaków nie będą stosowane nadmierne środki bezpieczeństwa, np. nie będą rozkładane maty dezynfekcyjne. Zwalczanie choroby będzie odbywało się zgodnie z przepisami przyjętymi przez Unię Europejską.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH