Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.

Choroby zakaźne atakują młodzież

W Polsce brakuje lekarzy specjalizujących się w leczeniu młodzieży między 14. a 19. rokiem życia. Taka sytuacja może niekorzystnie odbić się na zdrowiu całej tej grupy wiekowej – uważa prof. Teresa Jackowska, wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Zwraca ona uwagę na to, że nastolatkowie często nie są już objęci opieką pediatryczną, a interniści nie zawsze potrafią dostrzec specyfikę problemów zdrowotnych i emocjonalnych w okresie dorastania. Brak odpowiedniej opieki lekarskiej może być jedną z przyczyn większej podatności nastolatków na choroby zakaźne. – W 2011 połowa osób, które zachorowały na odrę, to były osoby młode, powyżej 15. roku życia. 30 proc. zachorowań na ospę wietrzną dotyczy również młodzieży, a ilość powikłań jest u nich znacznie większa i są one poważniejsze niż u młodszych dzieci. Notuje się również coraz więcej zachorowań na krztusiec wśród młodzieży – mówi dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Szczepionka na krztusiec, podawana w okresie niemowlęcym (dawka przypominająca w 6. roku życia) chroni przez 6-8 lat. Co prawda w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 18 sierpnia 2011 roku jest mowa o szczepieniu na krztusiec przed ukończeniem 19. roku życia, jednak nie znalazło się ono w aktualnym kalendarzu szczepień opublikowanym przez GIS, w związku z tym preparatów na razie przychodnie nie kupują.

W Europie już wiele krajów dostrzegło problem krztuśca w starszych grupach wiekowych i wprowadziło szczepienia przypominające. W wielu krajach obowiązkowe jest również szczepienie dzieci przeciw ospie wietrznej.

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH