Co nas najbardziej uczula?

Badania mające pokazać co najbardziej uczula Polaków i w jakich regionach kraju jest najwięcej zachorowań na alergię rozpoczęły się 5 września. Ankieterzy mają rozmawiać z ponad 22 tysiącami rodaków; raport podsumowujący wyniki ma być gotowy do 2008 roku.

“Alergie to choroby uwarunkowane genetycznie. Jednak czynniki środowiskowe mogą uaktywniać wrodzone predyspozycje i powodować objawy uczulenia” – mówił podczas konferencji prasowej prowadzący badania prof. Bolesław Samoliński, kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych Akademii Medycznej w Warszawie.

Studenci AM będą przeprowadzać ankietę przygotowaną przez uczelnię. Na “pierwszy ogień” pójdą warszawiacy. Mieszkańcy stolicy zostaną zapytani m.in. o sytuację materialną, styl życia, stan zdrowia, o miejsca zakupów jedzenia (na bazarach, w supermarketach, itp.). Niektórzy ankietowani otrzymają też zaproszenie na badanie medyczne, m.in. testy alergologiczne.

Zbieranie danych w Warszawie zakończy się w październiku, następnie ankieterzy ruszą do innych miast, m.in. Lublina i Katowic. (st)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH