Alergia na męskie nasienie

Alergię na męskie nasienie może mieć nawet około 12 proc. kobiet – uważają naukowcy z Reproductive Science na Manchester Metropolitan University.

Na łamach „Human Fertility” badacze dowodzą, że objawy alergia na spermę często są mylone z symptomami chorób przenoszonych drogą płciową. Alergia objawia się świądem, podrażnieniami, wypryskiem, a nawet bólem przy oddawaniu moczu. Niektórzy eksperci ostrzegają, że może spowodować wstrząs anafilaktyczny.

Na alergię na spermę najbardziej narażone są kobiety w wieku 20-30 lat. U nich objawy mogą pojawić się niemal natychmiast po odbyciu stosunku, bo w ciągu godziny. W najgorszym wypadku alergia na męskie nasienie może doprowadzić nawet do groźnego wstrząsu anafilaktycznego.

Autorzy badania pokusili się o wykonanie u uczulonych kobiet tekstu skórnego – podstawowego badania w diagnostyce alergii. Użyli do niego płynu nasiennego oraz wyizolowanych plemników. Okazało się, że objawy uczulenia pojawiały się w wyniku kontaktu z płynem nasiennym, a nie pojedynczymi plemnikami.

Prawdopodobnie alergenem jest glikoproteina wytwarzana w prostacie. Dlatego, wbrew powszechnej opinii, jeśli kobieta uczulona jest na spermę, oznacza to, że będzie reagowała alergią na spermę każdego partnera i zmiana kochanka w niczym jej nie pomoże.

Na alergię na męskie nasienie częściej cierpią panie, które mają inne alergie.

(Źródło: dailymail.co.uk, zdrowie.dziennik.pl)

Test Rozpoznawania Zaburzeń Związanych z Piciem Alkoholu AUDIT

Wypełnij nasz test i dowiedz się czy masz problem z piciem alkoholu

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH