Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.

Mammodiagnostyka

Rak piersi jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród Polek. 7% nowotworów nie można zidentyfikować z pomocą USG czy mammografii.

Jak pokazują statystyki aż 70% Polek nie wykonuje regularnie badań profilaktycznych w kierunku raka piersi. A w leczeniu raka liczy się czas. Im szybciej guz zostanie wykryty, tym większe szanse na wyleczenie. Zwlekając z badaniami, obniżają się szanse na wygranie z chorobą, która coraz częściej atakuje kobiety nawet przed 40 rokiem życia.

Lidia Rakow, prezes Fundacji Centrum Innowacji i Rozwoju, założycielką gabinetów mammodiagnostycznych:

Patrząc na statystyki w Polsce – rak piersi u kobiet jest dużym wyzwaniem od dawna dla lekarzy, organizatorów badań przesiewowych oraz decydentów, a przede wszystkim dla samych kobiet.

Czy wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny?

Wczesne wykrycie choroby nowotworowej daje większe szanse na wyleczenie. Kolejnym ważnym krokiem jest podjęcie decyzji i leczenia. Zatem staje się oczywistym, że  w pierwszej kolejności wszystkim bardzo zależy na sprawnej i wiarygodnej diagnostyce. Chodzi nie tylko o metodę badania, a także w jakim okresie życia kobiety i jak często poddają się testom diagnostycznym.

Jaka metoda diagnostyki najlepsza?

Eksperci w dziedzinie onkologii i zdrowia publicznego, proponując formy badań przesiewowych w kierunku wykrycia chorób nowotworowych, precyzują jasno te kryteria tj. kiedy, jak często i w jaki sposób każda kobieta powinna świadomie kontrolować, między innymi, swoje piersi.

Mammodiagnostyka – nowe spojrzenie na badanie palpacyjne

Badanie palpacyjne jest jedną z metod badania lekarskiego, znaną już od zamierzchłych czasów. Jest to metoda nieinwazyjna i bezpieczna, gdyż jest wykonywana przez świadomą osobę, która poprzez zmysł dotyku, badanego narządu, jest w stanie ocenić np. temperaturę, strukturę, kształt i wielkość, rodzaj zmian ukrytych w gruczole, etc. Jest to metoda wyjściowa, ale i wspomagająca inne badania diagnostyczne, szczególnie w okresie pomiędzy terminem wykonywania innych badań obrazowych.

“Nowe spojrzenie” na starą metodę

Zmiana dotyczy samego diagnosty. Badanie wykonuje nie lekarz a wyszkolona osoba niewidoma. Badanie palpacyjne, wykonywane przez wyedukowaną osobę niewidomą lub słabowidzącą, pozwala na „czytanie Braill’em” tego co wzrok nie widzi.

Jakie zmiany pozwala wykryć badanie palpacyjne?

W przypadku badań obrazowych możemy mówić o zakresie wartości czułości i swoistości nie tylko samej metody diagnostycznej, ale również o parametrach urządzeń diagnostycznych. Postęp technologii medycznych jest bezsporny i gwarantuje coraz większą dokładność w znajdowaniu tego, czego szukamy. W badaniu palpacyjnym ta czułość i swoistość nie zależy od maszyny, tylko od człowieka. Kwestie stosownej wiedzy osoby wykonującej badanie, staranności wykonania badania, dają szansę na dobrą jakość i bezpieczeństwo metody. Badanie palpacyjne nie odpowie na pytanie np. jaka jest postać histopatologiczna nowotworu z uwagi na swoje ograniczenia. Takie same ograniczenia ma także każda inna metoda diagnostyczna. Jednak przybliży nas, w bezpieczny sposób, do rozpoznania, oceniając: strukturę piersi, gdzie znajdują się nieprawidłowości na powierzchni, czy w określonym miejscu gruczołu, jakiego rodzaju mogą to być zmiany, czy temperatura gruczołu jest jednakowa, czy węzły chłonne są prawidłowe, etc.

Dlaczego nie badają się same kobiety, a niewidomi/słabowidzący diagności?

Badanie przez osobę niewidomą nie wyklucza badania przez samą kobietę. Jednak, jak pokazują statystyki, tylko niewielki odsetek kobiet wykonuje samodzielnie i regularnie samobadanie piersi. Podobnie niewielki jest odsetek kobiet, które wykonują samobadanie prawidłowo. Mammodiagności to osoby przeszkolone przez lekarzy specjalistów i fizjoterapeutów, którzy, uzbrojeni w wiedzę i wyjątkowe umiejętności zmysłu dotyku, wychodzą na poszukiwanie nowotworów piersi.

Czy metoda jest adresowana do szczególnej grupy kobiet?

Tak, szczególnej, bo świadomej ryzyka i odważnej w konfrontacji z potencjalnym problemem zdrowotnym – tj. rakiem piersi. Metoda diagnostyczna jest dla wszystkich kobiet. To kobiety zdecydują same czy będą podejmować konfrontację z rzeczywistością odpowiednio wcześnie.

Gdzie można wykonać badanie mammodiagnostyczne?

Mammodiagnostyka nie wyklucza innych metod obrazowych (USG, mammografia). Jest podstawowym, nowym i bezpiecznym narzędziem diagnostyki nowotworów piersi, komplementarnym do pozostałych.

Z badania takiego można skorzystać w gabinecie mammodiagnostycznym Centrum Profilaktyki i Rehabilitacji, zlokalizowanym przy Gabinetach Lekarskich „Łucka”, przy ul. Łuckiej 18 lok. 1801/1802 w Warszawie. Rejestracji należy dokonać pod numerem tel.: (22) 654 24 64 lub 509 867 500.

Procedura badania obejmuje wywiad oraz badanie palpacyjne. Czas badania, z uwagi na stosowane różne techniki, trwa około 30 minut; rozpoczyna się wywiadem, a po zakończeniu pacjentce wydawana jest karta badania palpacyjnego.

informacja prasowa: Procontent Communication

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH