Rumianek pospolity

Rumianek pospolity
4.6 (91.18%) 34 votes


###Lecznicze właściwości rumianku znali już lekarze ery starożytnej. Dioskurides w swym dziele „O rzeczach leczniczych” pisał o tej roślinie jako szczególnie cenionej w całym Imperium Rzymskim.

U ludów nordyckich rumianek poświęcony był bogowi słońca Baldurowi, a w księdze Lanunga, starym manuskrypcie anglosaskim, jest wymieniony wśród dziewięciu świętych ziół.

W medycynie współczesnej koszyczki rumianku pospolitego (Chamomillae anthodium) oraz otrzymywane z tego surowca preparaty to środki lecznicze z długą tradycją stosowania. Wyciąg płynny z rumianku pod nazwą handlową Kamillosan sprzedawany był w Niemczech już w 1921 roku.

###Występowanie rumianku
Surowiec leczniczy pozyskuje się z roślin gatunku Chamomilla recutita L., (syn. Matricaria chamomilla L.) należącego do rodziny Astrowatych (Złożonych), pochodzącego z południowej i wschodniej Europy oraz Azji Mniejszej.

Gatunek ten rozprzestrzenił się jako chwast w Eurazji już w czasach prehistorycznych, występuje też w Ameryce Północnej i Australii. W Polsce jest dość pospolity na niżu, rośnie na łąkach i nieużytkach. W wielu krajach świata uprawiany jest na wielkich przestrzeniach, ze względu na duże zapotrzebowanie przemysłu farmaceutycznego. Zbierany jest również ze stanowisk naturalnych, np. na Węgrzech, gdzie porasta niektóre stepy.

###Zbiór koszyczków
Rumianek pospolity to jednoroczna roślina zielna o silnym, specyficznym zapachu, łodydze osiągającej wysokość do 50 cm, zwykle rozgałęzionej u góry. Koszyczki rumianku pospolitego zbierane są w początkowym okresie kwitnienia. Ze stanowisk naturalnych zbiera się je ręcznie przy pomocy specjalnych grzebieni, a zebrane koszyczki suszy się w cieniu w temperaturze do 35°C.

###Działanie lecznicze
Koszyczki rumianku to jeden z najczęściej stosowanych leków ziołowych. Używa się ich jako środków spazmolitycznych (remedium spasmolyticum) i przeciwzapalnych (remedium antiphlogisticum). Wykazują także działanie przeciwbakteryjne i przyspieszające gojenie ran.

Działanie lecznicze tego surowca warunkuje głównie olejek eteryczny, flawonoidy oraz spirocykliczne poliacetyleny z głó-wnym związkiem en-in (dicykloeterem), a także śluz i kumaryny.

Najważniejszymi składnikami ciemnoniebieskiego olejku eterycznego są: α-bisabolol i jego tlenki (A, B i C), β-bisabolol, β-farnezen, kadinen i mircen. Istotnym składnikiem jest też chamazulen powstający w czasie destylacji olejku ze swego prekursora – matrycyny.

Czytaj więcej |   Czwarte Forum Dystrybucji Farmaceutycznej „Managera Apteki” - „Aptekę dla aptekarzy”, Obrona Terytorialna i Selvita.

Działanie przeciwzapalne wyciągu z rumianku warunkuje właśnie chamazulen – inhibitor syntezy mediatorów stanu zapalnego (leukotrienów) oraz α-bisabolol. Działanie przeciwskurczowe związane jest z obecnością flawonoidów, głównie apigeniny i α-bisabololu.

Znane są także inne kierunki działania związków czynnych koszyczków rumianku – przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwwrzodowe. Wiązane są one z obecnością α-bisabololu. Obserwacje wskazują także na działanie sedatywne tego surowca.

###Wskazania
Koszyczek rumianku i otrzymywane z niego preparaty są zalecane do stosowania wewnętrznie w stanach zapalnych i skurczach spastycznych przewodu pokarmowego – także u małych dzieci. Zewnętrznie zaś można stosować te środki w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, a także w infekcyjnych chorobach układu oddechowego w formie inhalacji. Stosowanie inhalacji ciepłym wilgotnym powietrzem z użyciem wyciągów z ziół lub olejków eterycznych jest znane jako sposób na zmniejszenie nasilenia objawów choroby przeziębieniowej. Stwierdzono, że 10-minutowe inhalacje przez nos i usta z zastosowaniem wyciągu z rumianku zmniejszają nasilenie objawów przeziębienia, głównie tych dotyczących górnych dróg oddechowych.

###Bezpieczny lek
Koszyczki rumianku to lek bezpieczny, stosowany powszechnie przez miliony ludzi, bardzo rzadko powodujący działania niepożądane w postaci reakcji alergicznych dotyczących głównie oczu. Mogą one wystąpić u osób szczególnie wrażliwych na składniki roślin z rodziny Złożonych (Compositae).

###Składnik kosmetyków
Koszyczki rumianku pospolitego to także surowiec kosmetyczny. Ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne stosowane są jako składniki mleczek, lotionów oraz kremów o działaniu łagodzącym i kojącym. Wykorzystuje się je także w produktach do pielęgnacji i rozjaśniania włosów blond.

Piśmiennictwo u autorki.


####Zalecane dawkowanie koszyczków rumianku

Komisja E zaleca następujące stosowanie:

  • wewnętrznie – w postaci naparu 3 g na 100 ml wody 3-4 razy dziennie, co równa się 9-12 g na dobę,
  • zewnętrznie – w postaci 3-10% naparu lub półpłynne postacie leku odpowiadające 3-10% zawartości surowca.

Monografia ESCOP – 2003 zaleca stosowanie wewnętrzne:

  • 3 g surowca na 150 ml gorącej wody 3-4 razy dziennie, co równa się 9-12 g surowca na dobę.
Czytaj więcej |   CHMP: pozytywna opinia dla terapii stosowanej w AZS w Unii Europejskiej

Oceń artykuł:
Rumianek pospolity
4.6 (91.18%) 34 votes

POLECANE DLA CIEBIE

Zapisz się na newsletter

Zamawiam bezpłatny newsletter (możesz wypisać się w każdej chwili)

FreshMail.pl
 

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH