Poziomy wiarygodności dowodów naukowych

Poziomy wiarygodności dowodów naukowych, czyli co czytać, gdy chronicznie brakuje czasu

Dopóki lekarz nie uświadomi sobie, że dowody naukowe nie zawsze są równoważne pod względem ich jakości oraz możliwości wnioskowania na ich podstawie, jest bardzo szczęśliwym człowiekiem. Rzeczywistość jednak bywa okrutna i ma w tym wielowiekową tradycję. Poszukując źródeł interesujących artykułów, wspomniany lekarz zaczyna od najbardziej obecnie rozpowszechnionego medium, czyli internetu. Załóżmy że nasz nieszczęśnik jest alergologiem lub lekarzem rodzinnym i na co dzień boryka się z nieprzebranymi możliwościami leczenia alergicznego nieżytu nosa. Wpisując w okno przeglądarki internetowej hasło „alergiczny nieżyt nosa” (allergic rhinitis) dostaje się na stronę…

Reklama wprowadzająca w błąd

Reklama wprowadzająca w błąd

Po czym rozpoznać reklamę wprowadzającą w błąd? Jak ją odróżnić od rzetelnego przekazu? Istnieje szereg kryteriów, którymi należy się kierować przy dokonywaniu takiej oceny. Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne z dnia 6 września 2001 roku, reklamą produktu leczniczego jest każda działalność polegająca na informowaniu lub zachęcaniu do stosowania produktu leczniczego, która ma na celu zwiększenie liczby przepisywanych recept, dostarczania, sprzedaży lub konsumpcji produktów leczniczych.

Co powinna zawierać etykieta?

Spośród wszystkich preparatów dostępnych bez recepty suplementy diety cieszą się największą popularnością wśród klientów aptek. Przyjrzyjmy się nieco dokładniej ich etykietom.

Choroba po polsku

Od tego roku pacjent podczas wypisu ze szpitala, na karcie informacyjnej z leczenia, np. zamiast łacińskiego skrótu nazwy choroby “CA” przeczyta rozpoznanie w języku polskim: “rak.

To nowe zalecenie ministra zdrowia. 21 grudnia 2006 r. wydał on rozporządzenie, które mówi m.in. o obowiązku wpisania rozpoznania choroby na karcie pacjenta, nie po łacinie – jak dotychczas – ale w języku polskim.

“Co zrobić w sytuacji, jeśli rodzina wręcz błaga, by nie powiedzieć choremu, że ma raka” – mówi “Gazecie Krakowskiej”.Jarosław Ziemichód, kierownik izby przyjęć w szpitalu im. J. Dietla.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH