Poziomy wiarygodności dowodów naukowych

Poziomy wiarygodności dowodów naukowych, czyli co czytać, gdy chronicznie brakuje czasu

Dopóki lekarz nie uświadomi sobie, że dowody naukowe nie zawsze są równoważne pod względem ich jakości oraz możliwości wnioskowania na ich podstawie, jest bardzo szczęśliwym człowiekiem. Rzeczywistość jednak bywa okrutna i ma w tym wielowiekową tradycję. Poszukując źródeł interesujących artykułów, wspomniany lekarz zaczyna od najbardziej obecnie rozpowszechnionego medium, czyli internetu. Załóżmy że nasz nieszczęśnik jest alergologiem lub lekarzem rodzinnym i na co dzień boryka się z nieprzebranymi możliwościami leczenia alergicznego nieżytu nosa. Wpisując w okno przeglądarki internetowej hasło „alergiczny nieżyt nosa” (allergic rhinitis) dostaje się na stronę…

Medycyna bez wiz

1 stycznia 2007 roku Polska dołączyła do grupy ośmiu państw umożliwiających swoim obywatelom bezpłatny dostęp do internetowej wersji biblioteki Cochrane Library.

Biblioteka ta jest ogromnym zbiorem informacji z dziedziny medycyny. Może stanowić źródło wiedzy zarówno dla pacjentów, lekarzy specjalistów, jak i pracowników naukowych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH