Wbrew panującej powszechnie opinii, żywienie osób z cukrzycą powinno być oparte na dotyczących wszystkich ludzi a nie tylko chorych – zasadach racjonalnego żywienia.
Przestrzeganie zdrowego trybu życia (w tym diety) jest dla diabetyka szczególnie istotne, gdyż może zredukować bądź znacznie opóźnić charakterystyczne dla cukrzycy ryzyko wystąpienia poważnych powikłań, takich jak miażdżyca, nadciśnienie, upośledzenie wzroku, nerek czy układu nerwowego. Istotne znaczenie ma odżywianie bogate w warzywa i owoce, ubogie w tłuszcze i cukier. Cukrzyca może powodować jednak niedobory składników witaminowo-mineralnych, dlatego w niektórych przypadkach należy uzupełniać te straty. Niektóre witaminy i sole mineralne mają szczególny wpływ na profilaktykę powikłań cukrzycowych oraz na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.
Witaminy E i C
Witaminy te to tzw. przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty, osłaniające organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ma to znaczenie dla chorych na cukrzycę, ponieważ obserwuje się u nich wzmożone gromadzenie wolnych rodników.
Jak wynika z ostatnich badań, wysoki poziom witaminy E może redukować ryzyko wystąpienia miażdżycy, chorób krążenia, a nawet zawału. Witamina ta wspomaga pracę wątroby, co ma znaczenie w procesach metabolicznych. Zapewnia szczelność błon komórkowych oczu, chroni czerwone ciałka krwi transportujące tlen do różnych organów, w tym do nerwu wzrokowego. Zapobiega chorobom nerek.
Niektóre badania świadczą także o tym, że obecność witaminy E powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi oraz korzystnie wpływa na produkcję insuliny.
Witamina C, oprócz walki z wolnymi rodnikami, podnosi odporność na infekcje. Pobudza krążenie krwi, także w narządach wzroku, co zwiększa dopływ substancji odżywczych i tlenu do oczu.
Witaminy z grupy B
Odgrywają ważną rolę w profilaktyce miażdżycy oraz w prawidłowym metabolizmie węglowodanów, np. witamina B3 (inaczej PP) reguluje poziom cukru oraz cholesterolu we krwi. B5 uczestniczy m.in. w procesie gojenia ran. B6 reguluje ciśnienie krwi i pracę serca, a także wspomaga pracę nerek. Kwas foliowy, czyli witamina B9, zapobiega chorobom serca i miażdżycy. Dzięki witaminie B12 zmniejsza się ilość tłuszczu we krwi.
Sole mineralne
Diabetyk powinien szczególną uwagę zwracać na obecność w swojej diecie takich pierwiastków, jak magnez, chrom, cynk i selen. Odgrywają one bowiem dużą rolę w prawidłowej gospodarce węglowodanowej. Niezmiernie ważne jest uzupełnianie magnezu, ponieważ w cukrzycy następuje zwiększone wydalanie tego pierwiastka z organizmu. Konsekwencją niedoboru są stany przemęczenia i apatii. Magnez jest bardzo istotny dla odpowiedniego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego.
Selen i cynk wykazują działanie antyoksydacyjne. Cynk i chrom uczestniczą w produkcji insuliny. Chrom zwiększa także magazynowanie glukozy w mięśniach oraz przeciwdziała otyłości, a przy cukrzycy otyłość stanowi dodatkowe zagrożenie ze względu na ryzyko miażdżycy, nadciśnienia i wielu innych schorzeń.
Pamiętajmy, że zdrowy tryb życia oraz dieta bogata w witaminy i minerały sprzyjają utrzymaniu dobrej kondycji i pozwalają – mimo choroby – cieszyć się życiem do późnej starości.