Ponad dwa mld zł na świadczenia zdrowotne dodatkowo przeznaczy do końca tego roku Narodowy Fundusz Zdrowia. 1,15 mld zł pochodzić będzie z niezałożonego w planie finansowym przyrostu składki, a około 900 mln zł z zysku za zeszły rok oraz rezerwy ogólnej prezesa NFZ.
Fundacja im. Stefana Batorego proponuje wprowadzenie pilotażu współpłacenia, czyli dopłat pacjentów do udzielanych przez publiczne placówki służby zdrowia świadczeń zdrowotnych. Według Fundacji, współpłacenie przyczyni się do ograniczenia korupcji w służbie zdrowia oraz zwiększenia dostępności do świadczeń.
Podlaski oddział NFZ w Białymstoku ostrzega przed osobami podającymi się za pracowników Funduszu i telefonicznie oferującymi bezpłatne świadczenia medyczne, rzekomo wygrane w konkursie.
Ogłoszenie prasowe NFZ zamiescił po próbie podszycia się przez osobę, która jedną z mieszkanek Białegostoku chciała zainteresować usługami medycyny niekonwencjonalnej. Powiedziała jej, że kobieta wygrała w NFZ badania profilaktyczne warte 200 złotych. Ta zgodziła się umówić na spotkanie, jednocześnie jednak postanowiła sprawdzić tę informację w Funduszu.
Ponad połowa Polaków (54 proc.) jest niezadowolona z systemu opieki zdrowotnej w kraju; dobrze ocenia go jedna piąta z nas (20 proc.) – wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Prawie co czwarty z nas (23 proc.) ocenia opiekę zdrowotną jako średnią, a tylko nieliczni (3 proc.) nie mają wyrobionej opinii w tej sprawie. Najbardziej krytyczni wobec opieki zdrowotnej są respondenci z wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy największych miast.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz powiedział, że popiera ideę bonu zdrowotnego, za który pacjenci ubezpieczaliby się i dzięki temu korzystali ze świadczeń zdrowotnych zawartych w koszyku świadczeń gwarantowanych. Zastrzegł jednak, że wprowadzenie tego pomysłu w życie nie leży w jego kompetencjach.
Minister zdrowia jest przeciwny pomysłowi.
“Andrzej Sośnierz jest nadal zwolennikiem i orędownikiem bonu zdrowotnego. Ale prezes NFZ nie jest właściwym organem do kierowania pomysłów, jak należy reformować służbę zdrowia” – informuje Sośnierz.
Do 22 września mają czas placówki medyczne na złożenie ofert w konkursie na świadczenia medyczne w 2007 r. Otwarcie ofert nastąpi 27 września.
Proces negocjacji umów ze świadczeniodawcami ma trwać nie jak dotychczas jeden, ale dwa miesiące – do 23 listopada, kiedy ogłoszone zostaną wyniki konkursu. Niezadowoleni oferenci będą mieć następnie 7 dni na złożenie odwołania.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny, oznacza zgodę na ich użycie. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz edytować swoje dane osobowe.
Administratorem danych jest Instytut Nagrody Zaufania Złoty OTIS , ul. Tarczyńska 5/9 lok. 36, 02-025 Warszawa, NIP: 526-17-62-071 w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych oraz ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne w celach marketingowych.