Ponad dwa mld zł na świadczenia zdrowotne dodatkowo przeznaczy do końca tego roku Narodowy Fundusz Zdrowia. 1,15 mld zł pochodzić będzie z niezałożonego w planie finansowym przyrostu składki, a około 900 mln zł z zysku za zeszły rok oraz rezerwy ogólnej prezesa NFZ.
Przyrost składki ubezpieczeniowej to efekt wzrostu wynagrodzeń jej płatników, który jest pochodną większego produktu krajowego brutto, a także obniżenia składki rentowej.
Zgoda rady NFZ na rozdysponowanie kwoty 1,15 mld zł pomiędzy oddziały regionalne już zapadła, natomiast proponowany przez zarząd sposób wydatkowania zeszłorocznego zysku i rezerwy ogólnej ma zostać zatwierdzony wkrótce.
W drugiej kolejności dodatkowe środki finansowe zostaną przeznaczone na zapłacenie szpitalom za ponadlimitowe usługi specjalistyczne, zwłaszcza kardiologiczne – zaznaczyła dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ.

