Źle się czujemy

Ponad połowa Polaków (54 proc.) jest niezadowolona z systemu opieki zdrowotnej w kraju; dobrze ocenia go jedna piąta z nas (20 proc.) – wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Prawie co czwarty z nas (23 proc.) ocenia opiekę zdrowotną jako średnią, a tylko nieliczni (3 proc.) nie mają wyrobionej opinii w tej sprawie. Najbardziej krytyczni wobec opieki zdrowotnej są respondenci z wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy największych miast.

Częściej niż inni niezadowolenie deklarują też ci, którzy – według własnych ocen – żyją w złych warunkach materialnych. Krytycyzmowi sprzyja też poczucie upośledzenia.

CBOS zapytał respondentów o to, jak oceniają jakość świadczeń zdrowotnych. Okazało się, że odsetek osób pozytywnie oceniających świadczenia zdrowotne w ramach ubezpieczenia jest znacznie większy niż odsetek zadowolonych z opieki zdrowotnej (32 proc. wobec 20 proc.), większa jest też liczba osób wystawiających oceny negatywne świadczeniom zdrowotnym niż liczba niezadowolonych z opieki zdrowotnej w ogóle (62 proc. wobec 54 proc.).

“Warto zwrócić uwagę na spory odsetek osób zadowolonych z opieki zdrowotnej, ale źle oceniających świadczenia, oraz tych, którzy są niezadowoleni, ale świadczenia oceniają dobrze. Może to świadczyć, że niezadowolenie często wynika z przyczyn innych niż jakość samych świadczeń – tak jak jest ona postrzegana przez respondentów” – podkreślają autorzy sondażu.

4.6/5 - (83 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH