Kobiet postanowień noworocznych moc

… mniej palić, więcej czytać, znacznie mniej jeść, mieć chęć do pracy,i żyć inaczej…
Czyżby znowu nic? Ten fragment piosenki Grzegorza Turnaua charakteryzuje się dużą dozą uniwersalizmu. Chyba każda z nas choć raz uczyniła podobne postanowienie noworoczne. Może w siedemdziesiątym ósmym, może w osiemdziesiątym dziewiątym, a może w zeszłym roku powiedziałaś do siebie: „teraz to już na pewno… ten rok będzie inny: zadbam o siebie, zapiszę się na aerobik, pojadę na wczasy odchudzające, będę łykać witaminy, pójdę do dentysty i kosmetyczki”.

Magnez – pierwiastek życia

Nieprzypadkowo magnez nazywany jest pierwiastkiem życia. To od niego bowiem zależy zachodzący w roślinach zielonych proces fotosyntezy, bez którego niemożliwe byłoby życie zwierząt i ludzi.
Magnez (Mg) to nie tylko uczestnik fotosyntezy, ale tzw. makroelement, niezmiernie ważny dla wielu funkcji życiowych człowieka. Oto najważniejsze z nich.

WNKT zdrowe kwasy tłuszczowe

Słowo „tłuszcz” ma w potocznym znaczeniu wyłącznie negatywne konotacje. Kojarzy się z otyłością, chorobami i niemodnym wyglądem. Tłuszcze, zwłaszcza zwierzęce, zawierają znaczną ilość kwasów nasyconych, które są przyczyną rozwoju takich chorób, jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca.

Choroby trzustki

Trzustka to narząd, który odgrywa w naszym organizmie podwójną rolę. Z jednej strony, jest gruczołem wewnątrzwydzielniczym, bo insulina i glukagon (wydzielany w jej tzw. wyspach) regulują przemianę węglowodanów. Z drugiej jednak strony, jest gruczołem zewnątrzwydzielniczym, gdyż produkowany przez nią sok trzustkowy bierze udział w procesie trawienia.
W sytuacji, gdy którakolwiek z funkcji trzustki ulega zahamowaniu lub przestaje być odpowiednio kontrolowana przez organizm, skutkuje to poważnymi chorobami, na przykład cukrzycą. W artykule omówimy pokrótce najczęstsze schorzenia trzustki.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH