Przejmijmy kontrolę nad cukrzycą

Przejmijmy kontrolę nad cukrzycą


Przez dwa dni można było porozmawiać z wykwalifikowanymi pielęgniarkami oraz bezpłatnie zmierzyć poziom glukozy we krwi.
Ponadto, uczestnicy akcji otrzymali broszury informacyjne na temat różnych aspektów cukrzycy.

Cukrowa piramida

Atrakcją podczas pierwszego dnia akcji „Przejmijmy kontrolę nad cukrzycą. Teraz!” było budowanie wielkiej piramidy z kostek cukru. Miała ona symbolizować ogromną liczbę Polaków chorujących na cukrzycę. W budowaniu piramidy wzięli też udział goście specjalni: Jacek Sadowski, basista zespołu Leszcze, oraz Wojciech Opatowicz, student, pasjonat wspinaczki wysokogórskiej – obaj chorzy na cukrzycę.

Edukacja

Rola Cukrzycowych Centrów Edukacji Lilly (cCEL) w profilaktyce cukrzycy jest coraz bardziej znacząca. – Od lipca 2007 roku przy placówkach służby zdrowia na terenie całej Polski powstało ponad 100 takich ogólnodostępnych ośrodków, w których dyżurują wykwalifikowane pielęgniarki edukacyjne – mówi Magdalena Jakubowska, manager ds. komunikacji korporacyjnej firmy Eli Lilly Polska. – Wszystkie zainteresowane osoby chore na cukrzycę, bądź posiadające chorych w swoim otoczeniu, mają tam bezpłatny dostęp do fachowych porad dotyczących np. właściwej diety, wysiłku fizycznego, metod samokontroli oraz zapobiegania powikłaniom (porady nie obejmują informacji o lekach). W ośrodkach cCEL do tej pory przeprowadzonych zostało już prawie 200 tys. spotkań edukacyjnych. Ponad 60 proc. pacjentów trafia do cCEL z polecenia lekarza diabetologa lub internisty – dodaje Jakubowska. W Cukrzycowym Centrum Edukacji Lilly wykorzystywane są tzw. Mapy Konwersacyjne™. Jest to zestaw ilustrowanych plansz, które w interesujący, angażujący pacjentów sposób pozwalają przeprowadzić dyskusje na tematy związane z cukrzycą. Tematyczne plansze opisane hasłami: „Życie z cukrzycą”, „Na czym polega cukrzyca”, „Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna” oraz „Rozpoczęcie insulinoterapii” pozwalają na poznanie choroby, zrozumienie jej przyczyn i skutków. Celem Map Konwersacyjnych ™ jest zaangażowanie małych grup diabetyków do otwartej i wartościowej dyskusji na temat ich choroby.

Program jest prowadzony pod patronatem Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii.


Ilu jest chorych?
Cukrzyca stanowi jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Plasuje się ona na piątym miejscu pod względem śmiertelności. Obecnie na cukrzycę choruje ok. 250 milionów ludzi, a według prognoz WHO, do 2025 roku liczba ta ma wzrosnąć do 380 milionów. W Polsce mamy około 2,6 miliona ludzi cierpiących na cukrzycę. Szacuje się, że tylko połowa z nich leczy się pod kontrolą lekarza. Reszta to przypadki cukrzycy utajonej, nierozpoznanej i nieleczonej. Dodatkowo, około 4 miliony Polaków mają stan przedcukrzycowy.


Liczba ludzi zagrożonych cukrzycą

  • Rozwojowi cukrzycy sprzyjają nadwaga i otyłość, z którymi zmaga się coraz więcej osób.
  • Na świecie problem nadwagi i otyłości dotyczy miliarda ludzi.
  • W Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy 5 milionów ludzi.
  • W USA około 300 tys. osób rocznie umiera z powodu powikłań wynikających z otyłości.
  • W Polsce około 30 tys. osób rocznie umiera z powodu powikłań w następstwie otyłości.
4.9/5 - (293 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH