Sok bez wagi

Picie prawdziwych, 100 procentowych soków, nie przyczynia się do nadwagi u dzieci – wynika z najnowszych amerykańskich analiz, o których informuje serwis “EurekAlert”.

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej opracowań naukowych, z których wynika, że picie dużych ilości słodkich napojów może przyczyniać się do nadwagi i otyłości wśród dzieci z krajów rozwiniętych. Najnowsze wyniki badaczy z Baylor College of Medicine w Houston dowodzą jednak, że ryzyko to nie dotyczy 100
proc. soków.

Naukowcy kierowani przez dr Theresę Nicklas przeanalizowali nawyki dietetyczne w grupie 3618 dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Wykorzystali w tym celu tę samą bazę danych, którą badacze z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Atlancie posłużyli się, aby wykazać, że w USA rośnie odsetek osób otyłych.

Jak obliczyli badacze, dzieci z badanej grupy wiekowej spożywały średnio 120 ml 100 proc. soków dziennie. Jest to ilość zgodna z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrów. Aż 57 proc. dzieci w ogóle nie piło soków, a tylko 13 proc. dzieci spożywało je w większych ilościach – tj. 360 ml lub więcej.

Okazało się, że picie 100 proc. soków nie było w żaden sposób związane z nadwagą czy ryzykiem nadwagi u dzieci. “Dotyczyło to również dzieci, których dieta zawierała duże ilości tych napojów” – podkreśla dr Nicklas. Co więcej, dwu- i trzylatki pijące największe ilości naturalnych soków były niemal 3 razy mniej
narażone na nadwagę niż dzieci, które nie piły ich wcale.

Badacze zaobserwowali też, że dieta dzieci, które piły soki była ogólnie zdrowsza, niż dieta rówieśników z drugiej grupy. Zawierała ogólnie mniej tłuszczów, w tym zwierzęcych tłuszczów nasyconych, mniej sodu z soli i mniej niepotrzebnych cukrów, a była bogatsza w tak cenne składniki, jak witamina C, potas, magnez, kwas foliowy, witamina B6 oraz żelazo. Okazało się również, że amatorzy soków
spożywali więcej owoców, niż dzieci, które nie piły soków.

“Co ważne, wbrew powszechnym mitom, picie soków nie miało żadnego związku ze zmniejszonym spożyciem mleka przez dzieci” – podkreśla dr Nicklas.

Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na odbywającym się w Toronto dorocznym spotkaniu Akademickich Towarzystw Pediatrycznych.

4.5/5 - (213 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH