Moje prywatne zdrowie

Już co najmniej 1,5 mln Polaków, czyli prawie co dwudziesty obywatel naszego kraju, korzysta z usług prywatnej służby zdrowia.

Jak informuje “Rzeczpospolita” przychody prywatnych przychodni rosną o 20 – 30 proc. rocznie. W tym roku to tempo powinno być jeszcze szybsze – dzięki ułatwieniom podatkowym dla pracodawców. Przedsiębiorcy z branży zacierają ręce, podliczając przyszłe zyski. Część z nich już myśli o szukaniu na giełdzie pieniędzy na dalszy rozwój.

Ten gwałtowny rozwój prywatna służba zdrowia zawdzięcza złemu stanowi publicznej opieki medycznej, ale nie tylko.

“Przyczyn jest kilka: wzrost gospodarczy, poprawa kondycji finansowej przedsiębiorstw, a także kłopoty firm z pozyskiwaniem pracowników. Firmy, chcąc pozyskać nowy albo zatrzymać dotychczasowy personel, oferują im dodatki pozapłacowe, w tym opiekę medyczną albo dodatkowe ubezpieczenia emerytalne” – mówi dziennikarzowi “Rzeczpospolitej” członek zarządu Lux-Med Anna Rutkiewicz.

Nic dziwnego, że prywatna opieka medyczna to znaczący segment naszej gospodarki. Jego roczne przychody szacowane są na 12 – 15 mld zł. Z jego usług korzysta stale lub sporadycznie ok. 1,5 mln osób, choć co odważniejsi analitycy mówią o 2 mln.

Oprócz najbardziej popularnej opieki w postaci pakietów wykupywanych przez pracodawców, tzw. abonamentów (o łącznej wartkości ok. 700 mln zł), obejmuje też usługi świadczone przez prywatne gabinety, placówki diagnostyki, laboratoria analityczne, prywatne przychodnie specjalistyczne i małe przychodnie osiedlowe, a także szpitale, których jest już blisko 190.

Wśród firm wykonujących diagnozy, jak wynika z szacunków Euromedic, prywatne przychodnie już dwukrotnie przeważają nad państwową służbą zdrowia.

Eksperci są pewni, że prywatne firmy opieki zdrowotnej odniosą sukces. “Jedną z głównych zalet prywatnych klinik czy szpitali jest bezkolejkowy dostęp do różnych specjalistów, zwykle niekrępowany skierowaniami, co jest sporym mankamentem systemu publicznego” – mówi “Rzeczpospolitej” dr Adam Kozierkiewicz z Ogólnopolskiego Związku Prywatnych Pracodawców Służby Zdrowia.

4.4/5 - (326 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH