Kolagenowa bomba odżywcza

Kolagenowa bomba odżywcza


Aby jak najdłużej zachować piękno i młodość skóry, warto śledzić najnowsze trendy w kosmetyce. Większość firm kosmetycznych ma w swojej ofercie produkty naturalne, organiczne i biologicznie aktywne. Jednym z nich jest kolagen.

W zdrowym ciele zdrowy duch, a zdrowe ciało to też pięka skóra. W 45-50 proc. jej kondycja zależy od stylu życia i modelu odżywiania się (patrz ramka). A styl życia to również codzienna pielęgnacja skóry – nawyki, rytuały i eksperymenty, którym z przyjemnością się poddajemy wierząc, że robimy to, co jest najlepsze dla naszej skóry. Efekty bywają jednak różne…

Naturalnie przyjazne
Warto zaufać najnowszym trendom i sięgać po naturalne, organiczne, ekoprzyjazne i biologicznie aktywne kosmetyki dostępne w aptekach. Są one bezpieczne i przyjazne dla skóry. Zaliczają się do nich produkty na bazie kolagenu naturalnego, a w szczególności żele kolagenowe – kosmetyki uniwersalne, które znalazły swoje miejsce w codziennej pielęgnacji skóry i zasługują na szczególną uwagę.

Produkuje się je ze skóry ryb, najczęściej karpiowatych (tołpyga), w procesie technologicznym, który nie wymaga wysokich temperatur. Żele kolagenowe zawierają 10-15 proc. kolagenu, produktów jego rozpadu (polipeptydów, peptydów, aminokwasów) oraz kwas mlekowy. Strukturę żelu współtworzy wodny bufor do ekstrakcji (85-90 proc.) zawierający wodę heksagonalną (o uporządkowanej strukturze), która wykazuje wyjątkową aktywność biologiczną – oczyszcza i pobudza do regeneracji. Wysokosprawna chromatografia cieczowa, będąca najczulszą metodą analityczną, wykazała obecność kilku tysięcy składników w żelu ze skóry grzbietu tołpygi. Świadczy to o potędze preparatów naturalnych i ich bogactwie. W przypadku żelów kolagenowych śmiało możemy mówić o bombie odżywczej, która daje nową jakość ludzkiej skórze, paznokciom i włosom.

Dlaczego skóra i dlaczego z ryb?
Kolagen jest podstawowym białkiem budulcowym kręgowców (ryby, płazy, ptaki, gady, ssaki). Kolagen człowieka i ryby różni się sekwencją, ale jest na tyle biozgodny, że skóra ludzka świetnie asymiluje naturalne czynniki nawilażające i odżywcze pochodzące z ryb. Środowisko wodne jest bardzo przyjazne człowiekowi. Istnieje mnóstwo zabiegów na bazie alg i kolagenu naturalnego, a stąd już tylko krok do najzdrowszego dla człowieka śródziemnomorskiego modelu odżywiania się.

Wytrzymały i wrażliwy
Kolagen ma olbrzymią wytrzymałość (500 kg/cm3), więc nazwanie go „rusztowaniem” skóry jest w pełni uzasadnione. Jest on wykorzystywany m.in. do produkcji nici chirurgicznych, naciągów do rakiet, strun i kleju.
Z jednej strony odporny i wytrzymały, a z drugiej wrażliwy. Białko kolagenowe ulega niszczeniu pod wpływem promieniowania UV, działania wolnych rodników i wysokiej temperatury. Brak wody, złe odżywianie, deficyt witaminy C, cynku, krzemu i zwiększony poziom kortyzolu (tzw. hormonu stresu) we krwi obniża jego jakość i ilość w procesie odtwarzania włókien. Ponieważ po 40. roku życia naturalna synteza kolagenu słabnie, większość firm produkujących kosmetyki przeciwzmarszczkowe ma w swojej ofercie produkt, który chroni bądź pobudza syntezę włókien kolagenowych.

Jak to działa?
Naniesiony na oczyszczoną skórę żel kolagenowy upłynnia się w kontakcie z tkanką o temperaturze 36,6oC. Włókna kolagenowe rozpadają się na elementy przenikające do skóry właściwej. Wzbogacają one przestrzeń zewnątrzkomórkową w naturalne czynniki nawilżające oraz pobudzają fibroblasty do syntezy kolagenu. Następuje proces odbudowy szkieletu, warstwa skóry pogrubia się. Część białka tworzy na skórze „film”, który hamuje przeznaskórkową utratę wody i poprawia nawilżenie tkanki. Efektem jest wzrost jędrności skóry, poprawienie owalu twarzy. Rozświetlenie i redukcja przebarwień to efekt działania kwasu mlekowego. Wygładza on powierzchnię naskórka, delikatnie go złuszcza, działa antybakteryjnie. Jest to szczególnie ważne dla młodych osób z tłustą skórą o skłonnościach do trądziku i bliznami po krostkach.

Działanie przeciwzapalne
Natychmiastowe zastosowanie preparatu kolagenowego daje spektakularne efekty w przypadku oparzeń i alergii. Upalne lato, praca w kuchni czy kontakt z alergenami nie oszczędzają nam tego rodzaju przypadków. Pojawiają się bąble, zaczerwienienia, podrażnienia i ból. Żel kolagenowy działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo (substancje opiatopodobne w produkcie z grzbietu ryby). Jest jednym z niewielu naturalnych preparatów, które skutecznie łagodzą nie tylko stany zapalne, lecz także inne niedoskonałości, np. cellulit, wylewy podskórne, rozstępy, blizny, problemy skóry naczynkowej, a także zaczerwienienia i szorstkość skóry po goleniu.
Zatrzymać czas – zadbać o nawilżenie

Przeznaskórkowa utrata wody to naturalny proces powodowany różnicą stężeń między kolejnymi warstwami skóry. W ten sposób codziennie tracimy 300 ml wody. Na szczęście istnieją mechanizmy decydujące o zawartości wody w skórze. Wśród nich najważniejsze są naturalne czynniki nawilżające (NMF), które wiążą wodę chemicznie w przestrzeni międzykomórkowej skóry właściwej. Zaliczamy do nich aminokwasy, mocznik, kwas hialuronowy (glikozaminoglikan wiążący do 4 tysięcy cząsteczek wody!) oraz składniki warstwy rogowej naskórka, utrudniające dyfuzję wody do powierzchni skóry. Na tej warstwie koncentrują się kremy odżywcze – bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, ceramidy, cholesterol i witaminy – tworzone z myślą o skórach suchych, łuszczących się, ze skłonnością do zaczerwienień. Natomiast skóry tłuste i normalne nie wymagają tak „ciężkich” kremów, tylko nawilżania. Te typy skóry starzeją się wolniej. Nie tracą tak szybko wilgoci, a prawidłowa struktura kolagenowo-elastynowa możliwa jest tylko dzięki odpowiedniej zawartości wody w skórze.

Tak więc, aby jak najdłużej zachować młodość, należy wypijać minimum 2 litry wody dziennie, zdrowo się odżywiać, dbać o dobrą kondycję organizmu, unikać używek i poradzić sobie ze stresem. Złotym środkiem na zdrowe i długie życie jest umiar i równowaga przy zachowaniu zasad profilaktyki i przemyślanych wyborów. Tak jak w przyrodzie.

Kto się boi zimy
Zima jest trudnym czasem dla skóry, która jest narażona na ciągłe zmiany temepratury i wilgotności otoczenia. Wymaga wówczas szczególnej troski, by pozostać w dobrej kondycji. Powinna być odpowiednio nawilżona i chroniona warstwą kremu odżywczego.

Żel, serum i plazma są aktywnymi postaciami kosmetyków niezbędnych do pielęgnacji skóry nowoczesnych kobiet i mężczyzn, dla których krem jest kropką nad „i” albo inaczej – przyjemnym zwieńczeniem kompletnej pielęgnacji skóry.

Skóra to największy organ człowieka. Zajmuje ona powierzchnię 1,5-2 m2 i waży 10-14 kg. Na jej wygląd wpływa kondycja całego organizmu. O jej zdrowiu decyduje szczereg czynników: genetyczne (5-10 proc.), ekologiczne (5-10 proc.), umiejętność rozładowania stresu (20-25 proc.), styl życia i model odżywiania (45-50 proc.), medycyna naprawcza (10-15 proc.).

tekst: mgr farm.

4.9/5 - (206 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH