Ekwipunek zimowego turysty

Ekwipunek zimowego turysty


Zbliża się pora wyjazdów na zimowy wypoczynek. Powinniśmy dobrze się do niego przygotować. Żeby w pełni cieszyć się urokamizimy, należy wiedzieć, co ze sobą zabrać na taki wyjazd.

Oprócz ubrań, okularów przeciwsłonecznych i sprzętu turystycznego czy sportowego warto pamiętać o zabraniu ze sobą na zimowy urlop niewielkiej apteczki podróżnej. Jest to zwłaszcza istotne dla osób, które leczą się przewlekle z jakiegoś powodu – wtedy nie zabranie ze sobą stale przyjmowanych leków może zakończyć się nerwowym poszukiwaniem przychodni lekarskiej i apteki albo powrotem do domu.

Chroń skórę
Podczas przebywania na świeżym powietrzu nasza nieosłonięta ubraniem skóra będzie narażona na działanie niskiej temperatury, wiatru, słońca, a czasem śniegu. Powinniśmy mieć więc ze sobą tłusty krem, który pozwoli nam ją zabezpieczyć, przyda się także ochronna pomadka do ust. Osoby o wrażliwej cerze oraz dzieci przed wyjściem na dwór powinny smarować się kremem z filtrem – zarówno zimą, jak i latem jesteśmy wystawieni na działanie promieni ultrafioletowych. Wybierając się wysoko w góry, zabierzmy krem o mocniejszym filtrze – czyste, górskie powietrze bardzo dobrze przepuszcza promienie nadfiołkowe. Przydadzą się nam wtedy także okulary przeciwsłoneczne. Na trudnej i długiej wycieczce warto mieć w plecaku cienką metalizowaną folię NRC, która odbija promieniowanie cieplne – może ona nam bardzo pomóc w sytuacjach awaryjnych.

Uważaj na odmrożenia
Jeżeli nasza ochrona przed zimnem i wiatrem zawiedzie, może dojść do odmrożenia skóry. Wbrew potocznemu mniemaniu może to nastąpić również w temperaturze powyżej 0∞C, jeśli będzie jej towarzyszyć silny wiatr. Objawami odmrożenia są uczucie drętwienia, mrowienia oraz zblednięcie skóry. Gdy zauważymy je u siebie, powinniśmy ogrzać ochłodzone miejsce. Jeśli są to ręce, możemy je włożyć pod ubranie i zacząć nimi ruszać, co poprawi ukrwienie. Nie nacierajmy skóry śniegiem – doprowadzimy wtedy do jeszcze większej utraty ciepła.
Jeśli (co jest częste) odmrozimy sobie palce stóp, rzecz przedstawia się nieco gorzej. Możemy wtedy np. usiąść, zdjąć buty, włożyć nogi do plecaka (przyda się nam wtedy folia NRC) czy pod ubranie naszego współtowarzysza wycieczki i ruszać nimi intensywnie. Jeżeli możemy szybko wrócić do naszej kwatery, w poważniejszych przypadkach bezpieczniej będzie to zrobić i ogrzać nogi w wodzie o temperaturze ok. 250C, którą potem podgrzejemy do ok. 400C, dolewając ciepłej wody.

Przygotuj apteczkę
W naszej apteczce powinniśmy mieć ze sobą środki na drobne skaleczenia, jak plaster z opatrunkiem oraz plastry na otarcia skóry i pęcherze na stopach, o które przy noszeniu ciężkich butów nietrudno. Dobre są specjalne plastry przylepiane bezpośrednio na pęcherze czy otarcia, które możemy nosić przez kilka dni. Pamiętajmy też, by zabrać maść na rany i żel lub maść o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym – ubity śnieg przy upadku okazuje się twardszy niżby się to wydawało, a jeśli idziemy na dłuższą wycieczkę i nie mamy ochraniaczy na nogi, śnieg może przedostać się do butów i utworzyć tam twardą masę.

Warto także mieć pod ręką jakiś środek przeciwbólowy zawierający np. paracetamol, który złagodzi ból po lekkich urazach. Może także być przydatny jako środek zmniejszający niektóre objawy przy przeziębieniu. Jeżeli wybieramy się na trudniejszą wyprawę weźmy także bandaż i jałową gazę. Wyjeżdżając na wypoczynek, zabierzmy łagodny środek przeczyszczający i lekarstwo na bolesne skurcze mięśni gładkich, np. drotawerynę – kiedy jest nam zimno, mamy tendencje do zjadana cięższych potraw niż na co dzień, co niekiedy może wywołać „rewolucję żołądkową”. Możemy też zabrać ze sobą preparat osłaniający ściany przewodu pokarmowego, który wykazuje także działanie przeciwbiegunkowe, np. zawierający glinokrzemian i do doraźnego stosowania silny lek przeciwbiegunkowy zawierający loperamid. Nie używajmy go jednak za często – dla organizmu jest lepiej, jeżeli wydali toksyny, niż gdy będą one zalegać w jelicie grubym.

Nawet jeżeli z naszej apteczki nie będziemy korzystać, da nam ona świadomość, że w razie czego możemy sobie poradzić z prostymi dolegliwościami, a to z kolei zapewni nam spokojny odpoczynek.

4.7/5 - (171 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH